Len čo otehotniete, hneď sa okolo vás vyrojí množstvo ľudí s tzv. dobrými radami. Obvykle vám kladú na srdce, čo všetko by ste teraz rozhodne nemali robiť/jesť/piť, „aby ste neublížili bábätku“. V mnohých prípadoch ale ide len o predsudky či prostú neznalosť. Neveríte?

K tejto téme ma inšipirovala internetová poradňa, v ktorej doktor Michal Koucký, vedúci lekár oddelenia rizikového tehotenstva U Apolináře a popredný český odborník na problematiku predčasného pôrodu, už roky ochotne radí budúcim mamičkám, a hlavne trpezlivo (a niekedy stále dokola) vyvracia mnohé obavy, predsudky a mýty, ktoré majú hlbšie korene než borovica čierna.

Tu je „top ten“ týchto mýtov a ich uvedenie na pravú mieru priamo z úst, respektíve klávesnice doktora Kouckého. 

Vyšetrenie na každej kontrole

Otázka: Len čo vstúpite do ordinácie, lekár vás automaticky posiela na ono neobľúbené „kreslo“? Je však vaginálne vyšetrenie skutočne nutné pri každej kontrole?

Odpoveď: „Moderné pôrodníctvo ženám, ktoré sú bez ťažkostí, neodporúča po 30. týždni žiadne vaginálne vyšetrenie, pretože to nám nič nepovie o tom, aké je riziko predčasného pôrodu. Len v 36. týždni sa robí ster na zistenie prítomnosti streptokoka. Jediný spôsob, aký má pôrodníctvo k predikcii rizika predčasného pôrodu, je cervikometria, teda hodnotenie maternicového hrdla vaginálnou sondou, do 30. týždňa. Ak je nameraná hodnota medzi 20. až 30. týždňom tehotenstva viac než 25 mm, potom je riziko predčasného pôrodu pred 33. týždňom hlboko pod 1 %. Neskôr už žiadna možnosť predikcie neexistuje, rozhodujú len príznaky. Pokiaľ žena nekrváca, nemá pravidelne kŕče a podobne, nevyšetrujeme.“ 

Lietanie zakázané!

Otázka: Všeobecne sa uvádza, že po 28. týždni by tehotná už nemala sadnúť do lietadla, pretože si tým koleduje o predčasný pôrod. Mnoho žien má však, naopak, obavu z lietania v prvom trimestri, pretože „sa hovorí“, že tu existuje riziko potratu. Sú tieto obavy namieste?

Odpoveď: „Nie, nie je preukázané, že by vlastný let ,navodil‘ potrat či predčasný pôrod. U stevardiek je síce vyšší výskyt potratov, ale pravdepodobne preto, že majú horšiu genetickú výbavu. Ich vajíčka sú skrátka viac vystavené kozmickému žiareniu, lietadlá lietajú bližšie k stratosfére, a tak je expozícia škodlivého žiarenia vyššia než na zemi,“  hovorí doktor Koucký. Pokiaľ teda odkladáte dovolenku len preto, že neviete, či medzitým neotehotniete, môžete si vydýchnuť. 

Oddychový režim znamená ležať, ležať, ležať

Otázka: Máte rizikové tehotenstve alebo vám lekár odporučil tzv. oddychový režim? Čo si pod tým vôbec predstaviť?

Odpoveď: „V anglosaskom písomníctve sa tým rozumie posteľový režim (bed rest) a ten rozhodne ničomu nepomáha, naopak, skôr mierne zvyšuje riziko predčasného pôrodu, hoci súvislosti nepoznáme, a má dosť vysoké riziko žilovej trombózy. Keď už, tehotné by mali obmedziť závažné fyzické aktivity, ale to sa týka všeobecne všetkých tehotných.

Príliš tvrdý oddychový režim môže navyše viesť k umelému vytváraniu obáv, ktoré vyplývajú z prehnanej liečebnej intervencie a spôsobiť stres ako ďalší nadbytočný rizikový faktor predčasného pôrodu. Ženy s hroziacim predčasným pôrodom síce prijímame do pôrodnice, ale hlavným cieľom je diagnostika a pozorovanie. Pri bezprostrednom riziku je to potom samozrejmé.“ Takže? Bežné činnosti vás ani dieťatko rozhodne nijako neohrozia a ležať väčšinu dňa by ste aj tak ani nemali. Vyvarujte sa len cvičení, dlhých prechádzok a, samozrejme, dvíhania ťažkých vecí. 

Žiadny alkohol

Otázka: Naozaj jeden pohárik neškodí? Alebo aj to môže ohroziť dieťatko, ako sa človek občas dočíta?

Odpoveď: „Zarytí odporcovia alkoholu píšu, že by sa tehotné nemali pitia počas celej doby ani dotknúť, ale realita je taká, že striedme dávky sú prípustné. Objektívne nie je nijako doložené, že by napríklad dve deci vína (nikto nepozná presnú hranicu) spôsobili vyššie riziko chýb či takzvanú behaviorálnu toxicitu (tak ako iné drogy) u dieťaťa. Fetálny alkoholový syndróm sa popisuje len u detí, ktorých matky v tehotenstve pravidelne konzumovali násobne vyššie dávky alkoholu.“ 

Vtamíny sú povinné

Otázka: Je nutné sa „dopovať“ špeciálnymi potravinovými doplnkami pre tehotné? Alebo v našich podmienkach stačí pestrá strava? 

Odpoveď: „Objektívne je doložené, že riziko komplikácií, ako je napríklad predčasný pôrod alebo rázštepové chyby, dokáže znížiť len užívanie folátov. To je súhrnný názov pre kyselinu listovú a jej aktívnu formu metafolín, ktorú nedokáže v pečeni adekvátne vytvoriť 30 až 40 % ľudí,“ vysvetľuje lekár.