Všetci rodičia robia chyby. Možno i preto, že sú to skrátka len ľudia a ako takí na to majú nárok. Chcete dôkaz? Spomeňte si na svoje detstvo a svojich rodičov. Boli bezchybní? Tak vidíte. A vy idete presne v ich stopách, do ktorých o pár rokov vkĺzne aj vaše dieťa. Pri rodičovstve naozaj neplatí, že chybami sa človek učí. Naopak. Nikto nie je neomylný a ani čerství rodičia nie sú výnimkou.

Po dobu, kým si s bábätkom na seba zvyknú, sú, povedané so zveličením, úplne iným živočíšnym druhom. Príchod nového člena rodiny je totiž taká smršť, že si ju dokáže predstaviť len ten, kto niečím podobným prešiel. Aby ste však netápali s nemluvniatkom v náručí úplne zbytočne, máme pre vás tipy, ktoré vám pomôžu trochu sa zorientovať v chaotickom svete.

Panika v každej situácii

Väčšina čerstvých rodičov má zveličené predstavy o tom, čo sa bude diať v nadchádzajúcom období. Navyše prehnane reagujú na plač dieťaťa, jeho mrnčanie, grckanie a ďalšie prejavy. Majú skrátka o svojho drobčeka obrovský strach, ktorého sa nezbavia ani počas spánku. Miesto toho, aby odpočívali, počúvajú zvuky z postieľky a kontrolujú, či bábätko dýcha tak, ako má, prípadne si ho uložia do veľkej postele, ale zase panikária, že ho zaľahnú, takže radšej celú noc nezažmúria oka.

Keď si nebudete vedieť pomôcť a domnievate sa, že svoje zlatíčko trápite, pretože ho neviete pritúliť, pomaznať a tak podobne, nadýchnite sa a spomeňte si na cestu, ktorou prišlo na svet. Novorodenci sú oveľa prispôsobivejší, než myslíte, takže sa nebojte, že mu odtrhnete ruku alebo niečo také. Chce to len spomaliť a viac počúvať intuíciu.

Nenecháte dieťa plakať

Väčšina rodičov si myslí, že ich hlavnou úlohou je strážiť, aby dieťatko neplakalo, tvrdí Jennifer Walkerová, pediatrička a autorka knihy „Prečo deti plačú“. Je to preto, že plač sa dospelým spája s niečím nepríjemným a mamičky a tatkovia samozrejme chcú, aby ich dieťatko nedávalo najavo nepríjemné pocity. Lenže deti plačú a plakať budú, i keď vy sa budete stresovať, že nerobíte všetko tak, ako by ste mali. Plač je ich dorozumievacím prostriedkom, a keď ste si v tehotenstve prečítali, že spokojné dieťa neplače, zabudnite na to. Deti plačú aj sýte, dobre vyspané, vo vašej náruči. Napríklad preto, že chcú vidieť vašu reakciu. Takže sa zase tak veľmi nestresujte občasnými slzičkami. Bolestivý plač azda poznáte.

Budíte bábätko na dojčenie

Nie je to až taká veľká chyba, pokiaľ vaše dieťa neprospieva, trpí novorodeneckou žltačkou, vy užívate napríklad antiepileptiká a je teda pravdepodobné, že aspoň časť z nich prestupuje do materského mlieka a bábätko by mohlo byť spavé. Ak však budete dieťa budiť pravidelne a nikdy ho nenecháte dospať, vyrastie z neho mrzutý človiečik, ktorý nebude vnímať svoje potreby. Navyše dojčené deti by mali v noci spať čo najdlhšie, aby pochopili striedanie rytmu deň/noc. I vy ako dojčiaca mamička potrebujete nabrať sily, takže si budík nenaťahujte. Ak sa dieťa v noci zobudí, nakŕmte ho, ale nemusíte kvôli tomu strážiť čas na minútu presne.

Aký je rozdiel medzi pľuvnutím a grckaním?

Stačí malá slina a mamičky novorodencov sa desia, že ich bábätko vracia, že má asi črevné ťažkosti, a väčšina prvorodičiek beží k pediatrovi, aby zistili, že je všetko v poriadku. Rozdiel medzi grckaním a vracaním je viditeľný na prvý pohľad. Odpľuvnúť si dieťa môže obrazne povedané „cez celú izbu“, vracanie je frekventovanejšie, prichádza vo vlnách tridsať až štyridsaťpäť minút po kŕmení a nebýva silné, ale objemovo oveľa väčšie.

S teplotou nad 37 °C nastupuje Nurofen

Nikdy. Lieky podávajte novorodencom až po dohode s pediatrom. Novorodenci nemajú vyvinutú termoreguláciu a štandardne sa ich teplota môže vyšplhať až k 37,5 °C bez toho, aby ste sa museli desiť, že sa s vaším dieťaťom niečo deje a baliť celú rodinu na výlet na pohotovosť. Omyl. Imunitný systém dieťaťa sa musí naučiť brániť, preto je lepšie deň pozorovať, či teplota stúpa k 38 °C, a až s nástupom horúčky nasadiť lieky, ktoré ju znížia. Keď však nedáte organizmu priestor, aby zabojoval, môžete sa pomaly dopracovať k tomu, že vaše zlatíčko bude mať imunitný obranný štít celoživotne znížený.