Niekedy je to peklo. Ste vyčerpaná, nervózna a máte pocit, že robíte absolútne všetko zle. Ste však možno na veľkom omyle. Dajte podobným výčitkám navždy zbohom a rýchlo si prečítajte, prečo si zaslúžite nálepku „skvelá matka“.

Máte jasne stanovené priority

Že ste sa ráno nestihli učesať, odpoludnia beznádejne odpadnete a spíte spoločne so svojím potomkom a kamarátky sú na vás naštvané, pretože večery zaťato trávite doma? Gratulujeme, ste skvelá matka! Pochopili ste, čo je momentálne naozaj dôležité a čo môžete na nejaký čas odložiť. Nebojte, nebude to trvať dlho a zase budete tráviť čas pred zrkadlom, sem-tam večer niekam vyrazíte a áno, zase budete spať celú noc. Teraz ste však mamičkou na plný úväzok, takže všetko ostatné musí jednoducho počkať.

Podporujete

Viete, kedy máte chváliť, kedy utešovať, kedy sa smiať a kedy ho len pritúliť k sebe. A viete, že prejavov lásky nikdy nie je dosť a že nimi vychovávate sebaistého a vyrovnaného jedinca. Ak bude mať dostatok lásky v detstve, bude z toho čerpať celý svoj život. Tak v tom bez výčitiek pokračujte. 

Neustále pochybujete

„Od narodenia prvej dcéry si stále kladiem otázku, či robím všetko správne,“ vysvetľuje 32-ročná Blanka. „Nespôsobujem jej svojím správaním nejakú traumu do budúcnosti? Vyrastie z nej vďaka mojej výchove šťastný človek? S druhou dcérou tento pocit ešte zosilnel,“ spomína dvojnásobná mamička. Máte podobné obavy? To značí, že vám na vašich deťoch skutočne záleží.

Vychovávate

Svojho potomka bezvýhradne milujete, ale zároveň mu od útleho detstva jasne nastavujete mantinely. Každé dieťa skúša, kam až možno zájsť, a vy ste tá osoba, ktorá by mu mala vysvetliť, že toto sa nerobí. Buďte dôsledná, a až sa zase raz zlostne rozplače, pretože mu nedovolíte vyhádzať celú skriňu, buďte na seba pyšná. Vaše dieťa sa totiž vďaka vám cíti bezpečne. 

Nie ste dokonalá

Dokonalá matka je mýtus. Schválne, napadne vám vôbec, ako by ste ju definovali? Vždy upravená s tichým a poslušným dieťaťom vedľa seba? Skvelá matka však býva, naopak, zmätená, frustrovaná, nervózna i úzkostlivá. Občas si položí otázku, čo to zase robí. A či to nemala urobiť inak. A zo svojich chýb sa priebežne učí. Veď aj tak nič také, ako je vysoká škola materstva, neexistuje, takže si na každú skúsenosť musí prísť sama.