Nevyznávate radikalizmus

Svojmu dieťatu nedávate na raňajky zmrzlinu, ale keď ste na výlete, tak mu ju bez výčitiek kúpite a pokojne pridáte i párok v rožku. Neuznávate ani príliš tvrdý režim, teda že by ste potomka kŕmili výhradne zeleninou, ovocím, rybou a celozrnným pečivom, Avšak, ani príliš voľný režim, spočívajúci v neobmedzenej konzumácii pizze, čokolády a hranolčekov. Odmietate fanatizmus v čomkoľvek a riadite sa radšej zdravým rozumom. 

Uvažujete priamočiaro

Ešte chvíľu po pôrode ste sa snažili mať všetko dokonalé, ale potom ste pochopili, že oveľa dôležitejšia je vaša psychická pohoda. Takže upratujete, len ak vám to čas a energia dovolí, a aj keď na vás vyzývavo pozerá kopa nevyžehlenej bielizne, bez väčších výčitiek spievate potomkovi a jazdíte na jeho obľúbenom medveďovi. Alebo staviate z kociek, či kŕmite kačky na brehu rieky. To je dôležitejšie. 

Občas máte chuť utiecť

No a? Dôležité je, že sa potom zase chcete vrátiť. Prvé dva roky po narodení potomka bývajú najnáročnejšie, oveľa náročnejšie ako celá vysoká škola alebo rozbiehanie kariéry. Je logické, že po tomto období zatúžite zase robiť veci, ktoré vám dovolia psychicky si odpočinúť od nepretržitého materstva, či už je reč o práci, alebo zábave. Vďaka nim sa môžete na svoje dieťa zase tešiť a naplno si ho užívať. 

Chceli by ste byť svojou mamou

Napadne vám niekedy, ako skvelo sa má vaše dieťa? Koľko lásky, pozornosti a zábavy od vás dostáva? „Nedávno sme oslavovali synove druhé narodeniny. Keď som videla jeho rozžiarenú tvár a celkovú radosť, ktorá z neho vyžarovala, hovorila som si, že som vlastne asi dobrá matka. A že keby som bola dieťa, brala by som tiež takú mamu,“ smeje sa 33-ročná Lenka. „Samozrejme, neviem, možno to syn vníma úplne inak a pripadám mu strašná, ale mala som zo seba fakt dobrý pocit!“ A práve váš dobrý pocit vycíti aj dieťa a bude sa cítiť rovnako dobre.

Občas tajne zjete dieťaťu čokoládu

A niekedy aj medvedíky, ktoré dostalo od babičky. Možno sa zamknete na toalete, aby ste si mohli v pokoji dočítať tú napínavú knihu. Každý má svoje slabosti. A aby ste zas mohli byť tou silnou mamou, musíte si dopriať svoje malé radosti. 

 

Foto: Shutterstock