Každý rodič chce pre svoje deti urobiť to najlepšie, a tak ho často prepadajú pochybnosti a obavy, či to, čo robí, stačí. Pochybovať o sebe a o svojej schopnosti byť dobrým rodičom je normálne. Tieto dôkazy by ale mohli vaše obavy trochu zmierniť.

„Mám ťa rád/a“

Každý deň by u vás mala zaznieť táto jednoduchá a predsa čarovná vetička. Deťom dodáva pocit bezpečia a istoty, umožňuje im to učiť sa novým veciam s istotou, že im za chrbtom vždy stojí milujúci rodič. Preto sa nebojte dať svojim deťom lásku najavo, ich charakter to posilní. A keď dieťa za vami príde samo od seba a túto čarovnú vám povie, vedzte, že to robíte správne.

Hovorí "prosím" a "ďakujem"

Každý rodič by mal naučiť svojich potomkov o niečo poprosiť a tiež poďakovať. Áno, občas na to zabudnú, sú to predsa ešte deti. Ale keď vám dieťa pripomenie, že vy sami máte tieto slová používať, je jasné, že sa vám podarilo ho niečo naučiť.

Je ovocie a zeleninu

Vzťah k dobrému jedlu je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré by rodičia mali svojim deťom odovzdať. Ide predsa o ich zdravie. Preto im podávajte ku každému jedlu kúsok zeleniny a ovocia, zvyknú si na to. A aj keď teraz napríklad vaše dieťa dáva prednosť párkom v rožku, pizzi a hranolčekom a samo si zeleninu nikdy dobrovoľne nevyberie, stačí, keď zje, čo mu predložíte.

Upratuje, aj keď len málo

Možno si každý večer, keď je vaše dieťa už v posteli a vy upratujete neporiadok, ktorý svojím hraním spôsobilo, povzdychne, čo z neho bude. Obzlášť, keď ho napomínajú, aby po sebe samo upratalo a nikdy to neurobí. Ale pozorujte ho niekedy len tak, bez napomínania. Možno si všimnete, že samo uprace pyžamko pod vankúš, uprace topánky na miesto alebo zavesí spadnutý uterák. Už ste ho naučili upratovať, a keď ho nebudete stále kontrolovať, iste vás príjemne prekvapí.

Samo sa oblečie

Vkus detí je veľmi zložitá záležitosť. Nie sú ešte ovplyvnené módnymi trendmi, nevedia, čo sa ako nosí a prečo. Ale to nie je dôležité, to sa časom naučí. Dôležité je, že sa snažia obliekať samé a dokonca si vyberajú, čo si vezmú na seba. Tým totiž preukazujú túžbu skúšať, hľadajú sa. Čo na tom, že sa veci k sebe občas nehodia, alebo sú vrstvené inak, než by ste to urobili vy. Dôležité je, že to skúšajú.

Nebojí sa hnevať

To, že vás vaše dieťa občas hnevá, nie je znakom toho, že ste zlí rodičia. Naopak. Je to známka toho, že ste milí a chápaví a vaše dieťa vie, že môže skúšať hranice. Tým sa totiž učí a spoznáva svet. Podstatné je, aby sa dieťa hnevalo len občas, nie neustále.