Okolo tehotenstva a pôrodu panuje veľa rôznych otázok. Kedy začne dieťatko kopať? Ako dlho potrvá pôrod? Koľko kontrakcií ho sprevádza? O odpovediach na tieto otázky sa vo všeobecnosti veľmi nehovorí. Hoci tehotenstvo a pôrod je celkovo individuálna záležitosť, prinášame vám dôležité a zaujímavé čísla, o ktorých by mala vedieť každá budúca maminka.

500-krát

Tehotenstvo robí so ženským telom naozaj neuveriteľné veci. Jednou z nich je aj fakt, že počas tehotenstva, v dôsledku vyvíjajúceho sa dieťatka, zväčší maternica svoj objem až 500-krát, čím objem krvi ženy vzrastie až o 50 percent.

300 kalórií

Strava počas tehotenstva by mala byť vyvážená. Preto na názory typu, že “v tehotenstve je potrebné jesť za dvoch”, radšej rýchlo zabudnite. Tehotné ženy by mali denne prijať len o 300 kalórií viac ako normálne. To znamená napríklad jedno jablko a jeden rožok so syrom denne naviac. Vyvíjajúce sa dieťa skutočne nezvládne prijať stravu ako pre dospelého. A dôsledkom tohto prehnaného prejedania sa sú len pribúdajúce kilá, ktorých sa je po pôrode ťažké zbaviť.

12 -18 kilogramov

Práve toľko zvyčajne priberie žena v tehotenstve, je to však veľmi individuálne. Váha dieťaťa z toho tvorí však len menší podiel. Zvyšné kilogramy tvoria placentu plodovú vodu, nárast objemu krvi, ako aj samotné priberanie na váhe ženy. Celkový prírastok na váhe závisí aj od pôvodnej váhy a životosprávy budúcej mamičky.

20. týždeň

Približne v 20. týždni tehotenstva je možné pocítiť prvé pohyby bábätka. Väčšinou sa to však vzťahuje len na prvorodičky. Zaujímavé ale je, že u ženy, ktorá nosí pod srdcom druhé dieťa, je to asi o dva týždne skôr.

40 týždňov

V priemere by tehotenstvo malo trvať 40 týždňov. Za normálne sa považuje porodiť v rozmedzí od 38. do 42. týždňa tehotenstva. Gravidita vo všeobecnosti trvá deväť kalendárnych mesiacov, aj keď lekári hovoria o desiatich. Celková dĺžka tehotenstva totiž vychádza z dĺžky menštruačného cyklu. Ak má žena pravidelný 28-dňový menštruačný cyklus, počíta sa prvý deň poslednej menštruácie. V tomto prípade je dĺžka tehotenstva 280 dní, to znamená 40 týždňov alebo tiež desať lunárnych mesiacov (jeden lunárny mesiac trvá štyri týždne, teda 28 dní). Skutočný biologický vek plodu je však ešte asi o dva týždne kratší.