Všetci chceme mať múdre, dobré a šikovné deti. Vedeli ste však, existujú určité, no obyčajné veci, ktorými im môžete pomôcť vo vývoji a dokonca v dospelosti? Ktoré by ste ich teda mali v detstve naučiť?

Už ste určite veľakrát počuli alebo čítali, že deti sa učia v prvom rade pozorovaním. Sú teda určité veci, ktoré je dôležité dieťa naučiť už v detstve. To im neskôr môže pomôcť zvládať mnohé iné veci, ktoré ich stretnú v staršom veku. Čo by ste teda svoje ratolesti mali naučiť čím skôr?

Cudzí jazyk

Polemík o tom, kedy a koľko cudzích jazykov by sa malo dieťa naučiť je mnoho. Štúdie však jasne ukazujú, že deti, ktoré sa učia cudzí jazyk sú schopné rýchlejšie sa prispôsobovať zmenám, majú lepšie vyvinutú pamäť a bohatšiu slovnú zásobu. Môžu sa ho učiť pomocou hier, rozprávok alebo už dokonca aj škôlke. A predsa vedieť cudzí jazyk nie je nikdy na škodu.

Hra na hudobný nástroj

Hudobné nadanie u detí si nie je až také náročne všimnúť. Ak si ho teda u vášho drobca všimnete, pomôžte mu ho rozvíjať. Časopis Journal of Neuroscience vo svojej štúdii uvádza, že deti, ktoré sa v detstve učia hrať na hudobný nástroj majú lepší sluch a viac rozvinutý mozog, keďže hudba aktivuje hneď niekoľko mozgových systémov naraz. Hudobne nadané deti sú tiež kreatívnejšie a vedia lepšie komunikovať.

Plávanie

Plávanie je vhodné dieťa naučiť čím skôr, najlepšie ešte v dojčenskom veku. Ide totiž o činnosť ktorá môže zachrániť život dieťaťa v extrémnej situácii, posilňuje končatiny a pomáha pri lepšej koordinácii. Plávanie tiež pomáha udržiavať mozog v lepšej kondícii.

Tanec

Pohyb je pre deti vždy benefitom. Nemusí to však byť len šport, ale najmä u dievčat je vhodnou aktivitou tanec. Ten totiž zlepšuje výkon u detí, pomáha im lepšie komunikovať a vyjadrovať svoje emócie prostredníctvom tela. Tanec tiež pomáha zvýšiť sebavedomie dieťaťa.