Len máloktorý rodič nezažije hysterické záchvaty svojich detí. Nezúfajte: hysterické  záchvaty a výbuchy zlosti sú dôležitou súčasťou emocionálneho vývoja malých detí. Pri ďalšom afekte myslite na týchto 10 vecí, a všetko sa vám bude javiť inak.

Radšej vonku ako vnútri

Slzy obsahujú kortizol, čiže stresový hormón, takže plač v skutočnosti znižuje stres. Plač a slzy znižujú krvný tlak a pomáhajú prinavrátiť rovnováhu. Určite ste si všimli, že pred výbuchom zlosti nie je vášmu dieťaťu nič dobré. Dieťa je nahnevané, frustrované, sklamané, ale po afekte sa okamžite upokojí. Odborníci preto tvrdia, že nie je potrebné brániť tomu, aby sa dieťa rozčúlilo. Nechajte ho, nech sa vyzúri, potom sa obaja budete cítiť oveľa lepšie!

Pomáha pri učení

Možno ste sa už ocitli v situácii, keď ste dieťa učili niečo nové, alebo ste sa hrali s legom a nedarilo sa mu. Nasledoval hysterický záchvat, ale o chvíľ ku už opäť bolo všetko v poriadku. Je to preto, lebo afekt ho upokojil a možno pred ním počas učenia bolo nepokojné a nebolo schopné sa správne sústrediť. Učiť sa dokáže len vtedy, keď je pokojné. A práve hysterický záchvat mu pomáha upokojiť sa.

Bude lepšie spať

Rodičia si často myslia, že hysterickým záchvatom dieťaťa sa treba vyhnúť. Nie je to správne riešenie. Nahromadený stres totiž v noci prebudí aj dieťa, presne tak, ako nás dospelých. Ak mu dovolíte, aby si nahromadené napätie uvoľnilo, aby sa vyzúrilo, jeho emocionálne rozpoloženie sa napraví, bude sa lepšie cítiť a potom aj lepšie spať.

Povedali ste mu nie, a to je DOBRÉ!

Mnoho detí sa rozčúli, keď mu doma povedia „nie“. Napriek tomu je to veľmi potrebné, lebo musí spoznať, kde sú hranice. Samozrejme, existujú situácie, keď rodič nechce vyvolať konflikt, lebo nemá náladu na ďalší výbuch zlosti, ale z času na čas by to mal urobiť. Veď to neznamená, že ho nemiluje alebo ho nemôže objať. Iba je potrebné stanoviť si hranice.