Máte za sebou pôrod, pozeráte sa na svoje novorodené bábätko a nestačíte sa diviť? Čo to má s hlavičkou, prečo má opuchnuté oči a čo tie chĺpky na telíčku? A ako to budete zvládať s dojčením, prebaľovaním a neustálym plačom? Toto je 10 najdôležitejších otázok, ktoré si kladie azda každá mamička, ktorá porodila svoje prvé dieťa.

Prečo je po narodení vráskavé, má čudný tvar hlavy alebo opuchnuté oči?

Podivný tvar hlavičky je spôsobený tým, že hlava je veľmi často stlačená tak, aby mohla prejsť vašou panvou. To jej potom dodá onen čudný tvar, obvykle kužeľovitý a zašpicatený. Tlak na rozšírené hrdlo maternice hlavu ešte viac deformuje a môže vyvolať opuch. Ten počas niekoľkých dní zmizne, kužeľovitý tvar hlavy asi do dvoch týždňov. Opuchnuté oči sú tiež normálne, aj tie sú spôsobené dlhým pobytom v plodovej vode a tlačením pôrodným kanálom. Našťastie všetky „menej pekné“ črty a prejavy sú len dočasné a počas niekoľkých týždňov zmiznú.

Prečo musí ísť dieťatko po pôrode do inkubátora či výhrevného lôžka?

„Inkubátor sa používa prevažne pri starostlivosti o nezrelých či nedonosených novorodencov,“ vysvetľuje neonatologička Mária Fedorová. Na rozdiel od inkubátora sa s výhrevným lôžkom môže stretnúť takmer každý donosený novorodenec a dojča. „Je to špeciálne lôžko, ktoré sa používa v intenzívnej starostlivosti o tieto deti. Dieťa leží na výhrevnej podložke a nad ním je umiestnený tepelný zdroj. Hrozia však straty vody a tepla cez kožu dieťaťa odparovaním, vyžarovaním a vedením, preto sa výhrevné lôžka používajú prevažne pri starostlivosti o donosených novorodencov,“ hovorí lekárka.

Ako často mám dojčiť? A mám dieťatko budiť na dojčenie? 

Prvý mesiac-dva nemá bábätko ešte vytvorený žiadny pevný režim, takže ho dojčite vtedy, keď potrebuje. Záleží teda na veku dieťaťa a tiež na tom, ako prospieva. „Deti po narodení je potrebné budiť, časté a pravidelné prikladanie dieťaťa má vplyv na tvorbu mlieka. V prípade, že je dieťa už staršie, prospieva, intervaly medzi dojčením v noci sa môžu predlžovať. Ak máte problém s množstvom mlieka, v noci sa mlieka tvorí najviac, potom je vhodné dieťa, pokiaľ prospieva, nebudiť, ale prsníky medzi dojčeniami odstriekať a tým podporiť laktáciu,“ radí laktačná poradkyňa. 

Ako poznám, že je dieťa dostatočne nakŕmené a správne priberá?

Poznáte to jednoducho: dostatočne nakŕmené bábätko je spokojné, má dostatočné množstvo pomočených plienok za deň (6 až 8) a priberá na váhe. „V prvých týždňoch je to okolo 125 – 200 g za týždeň. Pokiaľ sa dieťa dožaduje dojčenia v častejších intervaloch, je plačlivé a neprospieva, je dôležité zamerať sa na techniku dojčenia a zvýšenie laktácie,“ odporúča odborníčka. 

Ako poznám, že dieťa správne cicia?

Dôležitá je technika prisatia. Keď dieťa otvorí pusu doširoka, rýchlo ho „pristrčíte“ k prsníku a vložíte bradavku a čo najväčšiu časť dvorca do úst. Bradavka by sa mala dotknúť horného podnebia (tam je bod, ktorý vyvolá sací reflex, a dieťa začne cicať). Dieťa obvykle začína piť rýchlymi dúškami, aby stimulovalo mlieko uvoľňujúci reflex matky. A či cicia a prehĺta efektívne? Toto poznáte podľa toho, že pri každom pohybe čeľustí prehltne a využíva spodnú čeľusť. Okrem toho sa jeho ušnice a svaly pred ušami pohybujú. Pokiaľ cicia neúčinne, cicia krátko, vpadávajú mu líca a veľmi mľaská. 

Je dobré občas kŕmiť odstriekaným mliekom z fľaše?