Niekedy dojčenie nejde úplne perfektne, aj keby ste sa stavali na hlavu. Pokiaľ teda ešte prikrmujete alternatívne, napríklad z fľaše, dieťa určite o nič nepripravujete. Potrebné je len správne vybrať fľašu a cumeľ. Pri kŕmení z fľaše je nutné, aby dieťa vynaložilo väčšie úsilie ako pri cicaní z bradavky. Keď to dodržíte, dieťa sa zakaždým ľahko vráti k prsníku.

Aké umelé dojčenské mlieko vybrať, keď už nemám dostatok materského mlieka?

Pri výbere dojčenského mlieka sa nemusíte báť, všetky, ktoré sa dajú kúpiť v Slovenskej republike, sú na veľmi vysokej úrovni a zásadne sa od seba kvalitou nelíšia. „Pri ich zavádzaní záleží na konzultácii s pediatrom, či trebárs vaše bábätko nepotrebuje s ohľadom na rodinnú anamnézu takzvané hypoalergénne mlieko. Jediné, v čom sa kupované mlieka odlišujú, je chuť,“ hovorí špecialistka.

Ako mám naučiť dieťa, aby dobre spalo?

Každé dieťa je teda unikát, a podľa toho by ste k nemu mali pristupovať. V prípade správnej spánkovej hygieny však platia tieto všeobecné pravidlá: dieťa by malo spať vo vlastnej postieľke, mali by ste dodržiavať pravidelnú dobu usínania, prostredie na spanie by malo byť príjemné (dajte dieťatku do postieľky nejakú hračku a pod.), tiché a teplota má byť primeraná (asi 20 stupňov Celzia). Podmienky na usínanie musia byť nemenné, napríklad postupnosť kúpania, upokojenia, spievania, kŕmenia a ľahnutia. Dieťa nemá chodiť do postieľky hladné ani bezprostredne nakŕmené. Okolo tretieho mesiaca ukladajte dieťa do postieľky ospalé, ale bdelé. Pokiaľ budete uspávať dieťa v náručí, hojdaním alebo pri kŕmení, bude to pravdepodobne vyžadovať i v noci.

Ako poznám, prečo moje dieťa plače?

Dieťa nikdy neplače bezdôvodne. A vy ten dôvod musíte jednoducho len „odhaliť“. Najznámejší je asi kolikový plač, ktorý nie je príjemný ani pre dieťa, ani pre vás. Ide o bolestný plač, najčastejšie navečer, niekedy sa mení na záchvaty neskoro odpoludnia alebo zavčasu večer, ale niektoré dieťa plače s malými prestávkami celý deň. Ide o takzvanú trojmesačnú koliku, pre ktorú sa netreba nejako zvlášť znepokojovať. Stačí upraviť svoj jedálny lístok, nejedzte strukoviny, kapustu, kel, ani nepite bublinkové nápoje.

Musím dieťatko kúpať každý deň? 

Pre mnohé deti je večerný kúpeľ tým najúžasnejším rituálom, z ktorého má radosť celá rodina. Predtým sa odporúčalo, aby sa dieťatko kúpalo každý deň, dnes už to neplatí. A nie je to len preto, že narastá výskyt alergických prejavov. Koža plní rad dôležitých funkcií, ku ktorým patrí ochrana pred vysušením, preto stačí, keď budete bábätko kúpať raz za 2 až 3 dni, citlivejšie deti s ekzémami a podobne pokojne raz za týždeň. Neznamená to však, že na očistu zabudnete, o pokožku dieťatka sa musíte starať každý deň. Pri prebalení prezrieť záhyby, za ušami, na krku, končatinách, v podkolení, slabinách, na zadočku i genitále. Jedine tak minimalizujete vznik nepríjemných zaparenín. 

Foto: Shutterstock