Bojíte sa pôrodu? Hlavne žiadnu paniku, zvládli to iné, zvládnete to aj vy! Napriek tomu každú budúcu mamičku trápia obavy a my prinášame tie najčastejšie z nich. 

"Nestihnem dôjsť do nemocnice!"

Hoci termín pôrodu máte, dobre viete, že nie každé dieťatko ho dodrží. A hneď ste obklopená strachom, čo v prípade ak začnete rodť skôr. "Čo ak vtedy budem na nákupe, v aute či na ceste? Čo ak nespoznám, že rodím, alebo porodím v aute na ceste do pôrodnice?" V tomto prípade je vhodné najmä posledné týždne pôrodu tráviť doma a najlepšie s inou osobou, ktorá vám v prípade pôrodu pomôže.

"Nastanú komplikácie!"

Pôrod sám o sebe nie je jednoduchý, ale dá sa zvládnuť. Napriek tomu, že medicína dosahuje každým rokom väčší pokrok, stále sa vám v hlave vynárajú otázky typu: "Čo ak nastanú komplikácie, ktoré ohrozia život dieťaťa alebo môj?" Samozrejme, stať sa môže čokoľvek, preto je najlepšie zveriť všetko do rúk lekárom a riadiť sa ich pokynmi.

"Tú bolesť neprežijem!"

Pôrod jednoducho bolí a to určite viete veľmi dobre. Ak patríte k prvorodičkám rozhodne je vo vás strach z pôrodu vyvolaný najmä strachom z bolesti. Hoci je pravdou, že pôrodné bolesti sú silné, zvládlo ich už mnoho žien a vy budete ďalšou z nich. A ak by bolo najhoršie, stále môžete požiadať o epidurálnu anestézu.

"Nebudem vedieť, čo mám robiť!"

Aj keď ste absolvovali predpôrodný kurz, stále máte strach, že nebudete vedieť kedy a ako správne tlačiť alebo dýchať? Na to sa vopred nedá pripraviť a preto je veľmi dôležité počúvať a riadiť sa pokynmi lekárskeho personálu.

"Dieťatko nebude zdravé!"

Napriek tomu, že máte pohodové tehotenstvo a všetko je v poriadku, stále vás zožiera strach z toho, že sa predsa len môže niečo skomplikovať? "Čo ak sa dieťa pridusí alebo mu po narodení zistia zdravotné chyby?" Aj v tomto prípade platí, že ak sa budete riadiť len pokynmi lekárov, pôrod zvládnete a aj dieťatko bude zdravé.