Deväť mesiacov očakávané stretnutie s vytúženým dieťatkom. Že ste si ale svojho drobčeka predstavovali trošičku inak? Možno vás ovplyvnili stereotypné predstavy získané z filmov, knižiek či retušovaných fotografií. A o ktorých najčastejších omyloch že to hovoríme?

Je tak škaredý

Čakali ste ružovučkého človiečika s hladkým tváričkou? Dieťa však zatiaľ pripomína svoju ustarostenú prababičku. Nebojte sa ale, že by to tak zostalo. Tvár spľasne, vrásky sa narovnajú, bábätko postupne získa krásnu ružovú farbu a bude vyzerať presne podľa vašich predstáv.

Vlasov málo alebo veľa 

Rodičom sa človek naozaj nezavďačí. Buď má dieťa hlavičku holú ako koleno a dozvie sa, že "chudáčik nemá vôbec vlásky, to má po mne", alebo je vlasaté a pre zmenu počuje, že takéto háro snáď u novorodenca nie je ani normálne. Netreba sa znepokojovať. Počiatočný stav vlasového porastu nehovorí nič o budúcom vývoji.

Hľadá prsník s mliekom 

Hovorí sa, že novorodenci hneď po narodení usilovne hľadajú matkin prsník, aby sa najedli. To však nie je pravda, hľadajú totiž vôňu bradaviek. Na bradavkách sa nachádzajú pachové žľazy, ktoré vylučujú vonnú látku feromón, ktorá je obsiahnutá aj v plodovej vode. Novorodenci teda najprv hľadajú miesto, kde to vonia rovnako ako tam, kde sa cítili v bezpečí.

Materské mlieko mu nejde 

Niektorým deťom sa vraj nechce jesť, pretože mlieko ich mamy im zo začiatku pripadá málo sladké. Ani to nie je pravda. Všetky aromatické látky, ktoré matka konzumovala v tehotenstve, napríklad cesnak, škoricu alebo aníz, vnímalo veľmi citlivo aj jej nenarodené dieťa. Dieťa vníma tieto aromatické látky už v bruchu. Od pôrodu teda vie, čo matka rada je. Keď potom tieto vône znovu nájde v materskom mlieku, dôverne ich spoznáva. Preto každému novorodencovi automaticky veľmi chutí a upokojuje ho.

Nič nevníma 

Novorodenec stále len spí, je a vypudzuje. Svoje okolie vlastne absolútne nevníma, takže pokojne môže zostať sám. A keď predsa nechápe, čo je to tma, nemôže sa jej ani báť. Nič z toho nie je pravda, aj novorodenec je predsa človek. Zvykol si na stálu prítomnosť vašej vône, vášho hlasu, na hojdavý pohyb - a toto všetko mu po narodení zúfalo chýba. Zdravé bábätko je napríklad svojim zrakom schopné vidieť okolie ihneď po pôrode, aj keď samozrejme nie tak ostro ako dospelý. Takže veľmi dobre vníma osoby alebo veci vo svojej blízkosti, preto buďte s bábätkom čo najviac, hovorte na neho a láskajte ho.