Mnoho budúcich má v hlave množstvo nezodpovedaných otázok, na ktoré sa len ťažko hľadajú odpovede. Je v poriadku, ak je žene v prvom trimestri zle? Prečo majú tehotné kovovú pachuť v ústach? Prečo páli záha? To všetko sú najčastejšie tehotenské otázky, na ktoré odpovedá MUDr. Erik Dosedla, primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky z Nemocnice Košice-Šaca, a. s., 1. súkromnej nemocnice.

Prečo býva mnohým tehotným ženám zle?

Ranné nevoľnosti a zvracanie spôsobujú hormóny, v tomto prípade konkrétne hormón hCG, nazývaný tiež tehotenský hormón. Jeho hladina stúpa hlavne na začiatku gravidity, preto sú nevoľnosti typické prevažne v prvom trimestri. Produkuje ho vyvíjajúce sa embryo, neskôr časť placenty. K rozvoju nevoľností však prispieva hlavne genetika. Trápia totiž poväčšine ženy, ktorých matky to tiež zažívali. Ukázalo sa tiež, že nevoľnosť častejšie postihuje ženy, ktoré pravidelne konzumujú mäso či horkú zeleninu.

Prečo tehotným ženám prekážajú niektoré chute a vône?

Aj v tomto prípade sú na vine hormóny, presnejšie estrogény. Vyššia hladina týchto hormónov spôsobuje aj vyššiu citlivosť čuchových a chuťových buniek a preto môžu niektoré pachy či chute vyvolávať nevoľnosti. Tehotné ženy, ktoré negatívne reagujú na pachy, by preto nemali jesť príliš aromatické a tiež veľmi horúce pokrmy, vtedy sa ešte viac zvýrazňuje ich pach.

Prečo v tehotenstve páli záha?

Pálenie záhy v tehotenstve sa vyskytuje hlavne na jeho začiatku a pretrváva aj dva mesiace. Príčinou je sú samozrejme hormóny, v tomto prípade hormón progesterón, ktorý spôsobujezmeny tráviacich procesov v žalúdku. To potom vedie k zmene pohyblivosti žalúdka a následnému návratu potravy do pažeráka. Pálenie záhy sa prejavuje pálením za hrudnou kosťou alebo až bolesťou.

Prečo tehotné ženy často trápi zápcha?

Počas tehotenstva rastúci plod a maternica čiatočne vysúvajú črevá nahor a tým  zároveň tlačia na konečník. Dôsledkom tohot tlaku bývajú zápchy, pretože proces vyprázdňovania je sťažený. Sčasti k tomu prispievajú aj hormóny, ktoré spomaľujú pohyblivosť čriev.  Zápchami trpia predovšetkým ženy konci gravidity, keďže plod je už dostatočne veľký a na konečník tak vyvíja ešte väčší tlak.

Prečo sa v tehotenstve vyskutujú hemoroidy?

Podobne ako pri vzniku zápchy v tehotenstve, je rastúci plod a jeho tlak na črevá príčinou aj vzniku hemoroidov. Maternica sa postupne zväčšuje, tlačí na panvové dno a okolité štruktúry a hlavne na cievy, čoho dôsledkom je vznik hemoroidov. Problémy s hemoroidmi sa u budúcich mamičiek stupňujú najmä v posledných týždňoch tehotenstva. Avšak ich vytváraniu napomáhajú aj zlé stravovacie návyky, sedavý spôsob života a nízka fyzická aktivita.