Regulujte teplotu

Na dobu, kedy ste mimo domu, nastavte teplotu na 17 °C. Keď ste doma, teplotu zvýšte. Vhodná teplota pre každú miestnosť je iná: v obývačke 22 °C, detská izba a kúpeľňa majú mať 22 až 24 °C, kuchyňa 18 až 20 °C, spálňa okolo 18 °C. Keď odchádzate z domova, kúrenie nevypínajte, steny totiž chladnú a na dosiahnutie požadovanej teploty potom spotrebujete oveľa viac energie. 

Stand-by režim

Stand-by alebo pohotovostný režim, ktorého indikátorom je svietiaca dióda na spotrebiči, je veľmi pohodlný, pretože umožňuje okamžitý prechod spotrebiča (televízor, počítač) do operatívneho režimu. Nie je však zadarmo.

Spotrebiče takto trvalo zapojené odoberajú z elektrickej siete prúd, ktorý nás môže ročne vyjsť na peknú sumičku. Riešením je prístroje úplne vytiahnuť zo zásuvky. Nenechávajte v zásuvke ani nabíjačky, ročne ušetríte niekoľko desiatok eur. Idete ešte na dovolenku? Odpojením prístrojov ich môžete tiež ochrániť pred „vyhorením“ v dôsledku prepätia v elektrickej sieti napríklad pri búrke. 

Pranie a umývanie riadu

Pri praní menej špinavej bielizne znížte teplotu z 60 °C na 40 °C. Úplne to stačí, pretože súčasné pracie prášky sú účinné i pri nižších pracích teplotách. „Obyčajným znížením teploty z 90 °C na 60 °C ušetríte 25 percent energie,“ dodáva Roman Kouba. Pokiaľ máte málo bielizne a nenaplníte celý bubon, počkajte s praním, až jej bude viac. Naučte sa riady do umývačky dobre ukladať. Nebudete potom musieť niektoré kusy umývať ešte raz. 

Zmeňte dodávateľa elektriny

Elektrina sa zlacňuje a vy by ste to mali poznať na nižších platbách. V domácnostiach s malou spotrebou (2,5 MWh ročne) sa oproti najdrahšiemu poskytovateľovi dá ušetriť až 50 eur. Pokiaľ máte vyššiu spotrebu, môžete ušetriť ešte viac. A to spomíname aktuálne sadzby. Mnohé zmluvy sa totiž riadia starými cenníkmi, ktoré neúmerne zaťažujú domáci rozpočet.

„Z toho plynie rada: nezaväzujte sa na dlhú dobu. Zatiaľ čo zmluvu na dobu neurčitú môžete bez sankcií vypovedať spravidla do troch mesiacov, pri zmluvách na dobu určitú je to horšie. Vzhľadom ku klesajúcim cenám neodporúčame zmluvu na dobu dlhšiu než jeden rok,“ odporúča Lukáš Zelený zo spotrebiteľského časopisu dTest. 

Užitočné „maličkosti“ 

1. V rýchlovarnej kanvici varte vždy také množstvo vody, ktoré potrebujete.

2. Pokrmy do hmotnosti 400 g ohrievajte v mikrovlnnej rúre. Na dlhšie varenie použite tlakový hrniec.

3. Vymieňajte vrecko vo vysávači, plný zásobník zvyšuje spotrebu elektriny.

4. Kúpte si zásuvku s vypínačom, jedným tlačidlom vypnete všetky spotrebiče naraz a ušetríte až 20 eur ročne.

5. Kúpte si radšej samostatnú práčku a sušičku ako kombinovaný variant.

6. Na toaletu inštalujte dvojstupňové splachovacie zariadenie, môžete ušetriť až 30 % vody.

7. Nenechávajte tiecť vodu zbytočne, 10 kvapiek teplej vody stojí asi 15 eur za rok!

8. Uvažujete o kúpe nového počítača? Zvoľte si notebook, spotrebuje trikrát menej elektriny než stolný počítač. 

 

Foto: Shutterstock