Dlhý proces vzniku dieťatka a jeho príchodu na svet sa pôrodom nekončí. V tele sa prakticky ihneď po pôrode začnú diať ozajstné divy. Ak však o tom nemáte ani tušenia, môžu vás poriadne vydesiť alebo prekvapiť. S touto desiatkou sa veľmi pravdepodobne stretnete v prvých hodinách a dňoch po pôrode.

Telo sa trasie

Väčšina žien má tesne po pôrode pocit chladu a začína sa triasť. K trasu dochádza kvôli bezprostredným hormonálnym zmenám, ktoré v našom tele štartujú ihneď po pôrode. Navyše to môže byť aj reakcia na anestéziu alebo jednoducho len radosť a uvoľnenie z dokončeného pôrodu. V priebehu niekoľkých minút, maximálne hodín, by malo trasenie odoznieť. 

Maternica sa zmenšuje

Ihneď po pôrode sa vám maternica začína zmršťovať. Celý tento proces však sprevádza krvácanie a bolesť brucha, prípadne u niektorých žien i bolesť chrbta. K tomu sa tiež môže objaviť väčšie potenie. Krvácanie je nutnosťou, maternica totiž vypudzuje všetko, čo v nej ostalo a nemá tam byť, preto sa tomuto typu krvácania hovorí očistky. Intenzita krvácania je individuálna. Pri jednej je maternica vyčistená po dvoch týždňoch, iná mamička musí čakať celých osem týždňov, kým špinenie prestane.

Bruško len tak nezmizne

Niektoré prvorodičky sa prekvapia, že aj niekoľko dní po pôrode im ostáva bruško pomaly rovnako veľké, ako keď ešte boli v očakávaní. Počas tehotenstva sa totiž zväčšuje nielen maternica, ale rozťahujú sa i svaly a koža, a preto niet divu, že ich „zmršťovanie“ do pôvodnej veľkosti môže trvať dni či týždne.

Objaví sa únava a hlad

Keď ihneď po pôrode opadne napätie, môže vás tak silne prepadnúť únava, že neudržíte oči otvorené. A hlad si vás v priebehu prvých 24 hodín tiež nájde. To je normálne, pretože počas pôrodu často nemáte chuť do jedla, do toho sa môže objaviť i vracanie. Samotný začiatok dojčenia a starostlivosť o dieťatko tiež dosť podporuje trávenie a zvyšuje našu potrebu živín.

Veľa vody

Ihneď po pôrode žena väčšinou „schudne“ až 6 kg. Ide o váhu dieťaťa, placenty a plodovej vody. Po 24 hodinách sa však konečne začnete zbavovať vody, teda opuchov. Jediné, na čo sa musíte pripraviť, je časté močenie a nadmerné potenie. Je to nepríjemné, ale výsledok stojí za to. Navyše do týždňa budete mať pokoj.