Tehotenstvo je síce krásne obdobie, no niekedy vie zaskočiť. Či už dieťatko plánujete alebo nie, prečítajte si o najčastejších príznakoch, ktoré prezradia, že môžete byť tehotná. Niektoré sa objavia ešte pred vynechaním menštruácie.

Zmena chuti do jedla

V prvých týždňoch tehotenstva pociťuje väčšina budúcich mamičiek zmenu chuti do jedla. Vo väčšine prípadov ide najskôr o nechutenstvo, takže ak ste napríklad vášnivou milovníčkou kávy a odrazu ju nemôžete ani cítiť, menštruácia sa pravdepodobne ani nedostaví.

Nevoľnosť

Najznámejším signálom tehotenstva je nevoľnosť neraz spojená so zvracaním, hoci ňou nemusí trpieť každá budúca mamička. Nevoľnosť nemusí byť len ranná, niektoré ženy ňou trpia aj počas celého dňa. Takisto môžete mať citlivejší čuch a byť viac náchylná na pachy, ktoré väčšinou vyvolajú zvracanie.

Bolestivé prsia

Bolestivé prsia a citlivejšie bradavky sú veľmi podobným príznakom aj PMS. Ak však ide o tehotenstvo, okrem bolesti a citlivosti môžete mať takisto pocit, že vaše prsia “zrazu” oťažievajú a bradavky sú omnoho viac citlivejšie, ako zvykli byť pred menštruáciou.

Častejšie močenie

Ak ste tehotná, už v prvých dňoch začínate mať častejšiu potrebu močiť. A to aj v prípade, ak ste toho vypili len minimum. Rastúci plod totiž tlačí na močový mechúr, ktorý sa preto musí vyprázdňovať častejšie.

Bolesti brucha a zmeny vo vyprázdňovaní

Aj pocit nafúknutia, zväčšenia bruška, či mierne pobolievanie a bolesti v podbrušku, ako aj v krížovej oblasti, môžu byť prvými a často nenápadnými príznakmi tehtotenstva. Môže sa k nim pridať aj zápcha či hnačka a ich striedanie.