Možnosť tehotenstva väčšina žien pripisuje až vynechanej menštruácii. No hoci je jednou z najpravdepodobnejších príznakov, nie je tou jedinou. Existuje totiž rad ďalších príznakov, ktoré vám môžu napovedať, že môžete byť tehotná. Ktoré to sú?

Vynechaná menštruácia

Ako sme už spomenuli v úvode, vynechanie pravidelnej menštruácie najčastejšie napovie o tom, že sa s vašim telom niečo deje - a v prípade, že je pravdepodobná gravidita, je to tým najčastejším príznakom. No okrem absencie menštruácie existuje mnoho ďalších príznakov, ktoré vám tehotentvo môžu “oznámiť” ešte skôr. Pozreli sme sa na tie najvýznamnejšie.

Citlivé a naliate prsia

Zväčšenie prsníkov je v tehotenstve prirodzené, no v jeho počiatočných štádiách ešte nebadateľné. No to, čo si na svojich prsiach môžete všimnúť je ich zvýšená citlivosť, či pocit napätia, ktoré sú typické aj pre menštruáciu. Ak však máte pocit, že vaše prsia sú odrazu ťažšie a nalieta, pravdepodobne sa vo vašom tele búria hormóny v súvislosti s graviditou.

Zvýšená tvorba slín

Zvýšená tvorba slín je v tehotenstve bežná a to najmä u žien, ktoré trpia častými nevoľnosťami. Aj tá je len výsledkom hormónov, ktoré v tehotenstve ovládajú celé ženské telo. Ak si teda všimnete ich zvýšenú tvorbu, prípadne aj iné príznaky, môžete byť tehotná.

Nevoľnosti

Je dobre známe, že ranné nevoľnosti patria k základným príznakom tehotentva, no nemusia postihnúť každú ženu. Častokrát sa totiž stáva, že k nevoľnosti nevyvolajú zvracanie, ale len akýsi čudný pocit na žalúdku. Môžu sa spájať aj s nechutentvom, preto je dôležité pozorovať svoje telo, ktoré vám toho najviac napovie.

Jemné kvácanie

Krvácanie, ktoré signalizuje tehotenstvo je iné ako to menštruačné, no napriek tomu si ho mnoho žien mýli. Je to najmä preto, že sa môže dostaviť aj v dobe očakávanej menšturácie. No v tomto prípade je dôležité rozlišovať medzi intenzitou. Kým jemné krvácanie naz’vané aj implantačné, ktoré signalizuje zahniezdenie vajíčka je slabé, dochádza k nemu zhruba na 5. až 6. deň po oplodnení. Je preto dobré vziať do úvahy aj termín posledného pohlavného styku a intenzitu krvácania a konzultovať to s gynekológom.

Nafúknuté brucho

Hormonálne zmeny v počiatkoch tehotenstva môžu spôsobovať aj nadúvanie či pocit nafúknutého brucha. Aj keď je tento príznak podobný aj PMS, v kombinácii s vyššie uvedenými príznakmi, ide pravdepodobne o tehotenstvo.