Bez ohľadu na to, ako veľmi sa chcete na materstvo pripraviť, neviete o ňom vôbec nič, dokiaľ ho sama neprežijete na vlastnej koži. Preto vás na úplnom začiatku môže množstvo vecí zaskočiť. A vôbec ich teda nie je málo. Na druhej strane, deň, kedy sa vaše dieťa narodí, bude tým najlepším a najkrajším dňom vášho života aj napriek tomu, že váš život zmení o 180 stupňov. Kde všade sa to prejaví?

Váš partnerský vzťah sa odrazu mení

Vzťah medzi mužom a ženou dostáva najmä počas prvého roka poriadne zabrať a nie je divu, že to oboch nemilo prekvapí. Rodičovstvo je veľká zmena. Pribúdajú konflikty, zhoršuje sa emocionálna a fyzická intimita, obaja partneri sa cítia nedocenení, zanedbaní, osamelí, unavení a izolovaní. Väčšina žien totiž po nejakej dobe hovorí, že ich partneri sú skvelí otcovia a že ich zo všetkého najviac prekvapilo, ako dobre zvládajú svoju otcovskú rolu. Takže vzťah medzi partnermi sa síce naozaj zmení, ale nezabúdajte na to, že nutne nemusí ísť vždy o zmenu k horšiemu. Záleží na vás, ako sa k tomu postavíte. 

Čas uteká rýchlejšie

Desaťhodinový spánok v nedeľu ráno? Po narodení dieťaťa už len minulosť. Dlhé večerné sprchy, polhodinová horúca vaňa so sviečkami okolo, jednoducho veľká romantika? Neprichádza do úvahy. Čas je teraz drahá komodita, s ktorou sa musíte naučiť zaobchádzať efektívne. Priateľské návštevy, telefonáty s kamarátkami alebo čítanie knižky sú teraz v poradovníku dôležitých vecí kdesi na konci, pretože v prvých dňoch po pôrode sa budete nonstop starať len o dieťa – kŕmiť ho, prebaľovať, kúpať, kŕmiť a zase prebaľovať. Domáce práce? Ani na tie veľa času neostane. Nedostatok času je ďalšie veľké prekvapenie, len čo sa stanete matkou. 

Vaše telo sa zmení

Hoci ste o seba v tehotenstve dbali, hýbali sa a mastili si brucho mastičkami, aby sa na ňom neobjavili strie, vaše telo bude po pôrode vyzerať inak. Môžu vás prekvapiť širšie boky, vyťahané bruško, popraskané prsia a dokonca i o číslo väčšia veľkosť nohy! Niektoré zmeny nie sú trvalé, unavené oči budú zase rozžiarené, vlasy vám prestanú padať a brucho sa postupne zase zmenší. Iné zmeny sú možno navždy, napriek tomu za ne budete svojím spôsobom vďačná.

Stanete sa členkou exkluzívneho klubu

Všimli ste si, že sa k vám po narodení dieťaťa správa okolie prívetivejšie? Šéfka sa vás po telefóne pýta, ako vám to ide a či nepotrebujete pomoc, vaša susedka vám znenazdajky prinesie upečený koláč, pretože veľmi dobre vie, že vy na to nemáte momentálne čas, alebo sa na vás vonku usmievajú cudzie mamy s kočíkom. Áno, toto je pozitívum, ktoré prináleží len matkám, a vďaka ktorému sa stávate členkou exkluzívneho celosvetového klubu matiek. 

Budete silnejšia, než ste kedy mysleli

Boli ste skôr popoluška? Buďte si istá, že po narodení detí sa z vás stane ferrari. Veľa mamičiek hovorí, že pred pôrodom im ani nenapadlo, že by mohli behať celý deň okolo detí, spať tri hodiny denne a zvládať tisíc vecí naraz. Ale realita im ukazuje, že sa to dá. Materstvo vám dá silu, o akej sa vám ani nesnívalo. Poradíte si so všetkým problémami, ktoré rodičovstvo prináša. 

Budete robiť veci, ktoré ste pôvodne nechceli

Vždy ste si prisahali, že vaše dieťa s vami nebude nikdy, ale naozaj nikdy, spať v posteli? A potom tam odrazu s vami bolo, pretože to bola jediná možnosť, ako sa aspoň chvíľu vyspať. To isté ste si hovorilio cumlíku, ktorý sa stal nakoniec vašim najvernejším kamarátom najstaršieho a jedinou útechou do ticha? Prax sa totiž od predpôrodných predstáv vždy líši. Môžete teda do rodičovstva vstupovať s presvedčením, že budete dodržiavať určité princípy, lenže potom sa deti narodia a vy zistíte, že niektoré veci sa jednoducho nedajú naplánovať dopredu. 

Niekedy nastane chvíľa, kedy budete rodičovstvo nenávidieť

Byť mamičkou nie je len o úsmevoch a ružovom obláčiku. Niekedy prídu okamihy, kedy máte všetkého až po krk, a je jedno, ako veľmi svoje dieťa milujete. Niekoľkohodinový plač, kedy neviete, prečo sa vaše dieťa nedá utíšiť, dokáže aj s tou najzamilovanejšou matkou urobiť divy. Veľa mamičiek je v reálnom živote zaskočených tým, aké náročné, nudné či izolované niekedy môže rodičovstvo byť. Tieto pocity zúfalstva a beznádeje sú však úplne normálne. Že nie ste stvorená pre materstvo? Nie ste sama, v skutočnosti až 84 % žien niekedy hovorí, že nie sú perfektnými matkami. Ale to, že nie ste perfektná, ešte neznamená, že nie ste dobrá mama. Kľúčom k tomu, aby ste pochopili samu seba, je prijať svoje zlé chvíle a ísť ďalej a robiť všetko tak, ako najlepšie viete. 

Budete ohromená prívalom emócií

Či už za to môžu hormóny alebo čokoľvek iné, čerstvé mamičky obvykle veľmi prekvapí, ako veľmi je táto rola emotívna. Aj keď sme uťahané, nevyspaté, rozcuchané a máme trebárs desať kíl navyše, materstvo dá takmer zakaždým našim pocitom novú hĺbku. Možno budete častejšie slziť pri romantickom filme, možno vás dojme prvý krok vášho dieťaťa alebo prvé slovko, ktoré vysloví – v dieťati sa vám otvorí celkom nový svet. Bezpodmienečná láska – to je to, čo vás dostane na kolená. Materská láska vám dodá niečo, čo inde nezískate ani za milión. Verte alebo nie, je to tak.