Každé dieťa raz zaklame. To odkedy a ako často možno ťažko predpokladať. No vy rodičia môžete spraviť toho mnoho, aby sa to neopakovalo pri každej príležitosti a vy ste nemali doma malého klamára. Toto je pár rád pre všetkých rodičov, ktoré chcú mať doma úprimné a pravdovravné deti.

Netrestajte

Zrejme nie je tajomstvom, že deti väčšinou klamú preto, aby predišli trestu a to v akejkoľvek forme. Klamstvom sa jednoducho snažia trestu vyhnúť. Pokiaľ nechcete, aby klamali, ale naopak boli úprimné a pravdovravné, netrestajte ich. Ak aj prídete na to, že dieťa klame, nesnažte sa ho hneď potrestať. Ak máte podozrenie, skúste ho najskôr motivovať, aby sa priznalo. Dajte mu najavo, že zo strachu pred trestom vám nemusí klamať a že pravda sa tak či onak vždy viac vyplatí.

Neklamte

Azda netreba pripomínať, že deti sú zrkadlom svojich rodičov. Opakujú po vás všetko, to dobré aj to zlé. Ak si teda u vás všimnú klamstvo, môžu a vo väčšine prípadov ho aj zopakujú. Ak si to nevšimnete na začiatku, môžete mať problém. Ideálne samozrejme je, aby ste neklamali vôbec a keď už, tak rozhodne by ste nemali klamať pred deťmi.

Nekričte

Ak rodič odhalí klamstvo, v mnohých situáciách je náročné udržať krik na uzde, najmä ak ide závažnú situáciu. No aj tým mnoho rodičov deti o to viac podnecuje ku klamstvu. Keďže vedia, že po pravde príde krik a pravdepodobne aj spomínaný trest, budú radšej klamať. To by ste mali stopnúť už v počiatku a dieťaťu preukázať, že ak povie pravdu, nebudete na neho kričať, ale o celej situácii sa v pokoji porozprávate.

Foto: Shutterstock