Máte doma dve alebo viac detí a občas necháte to staršie strážiť svojich mladších súrodencov či súrodenca? Aj keď sa toto rozhodnutie môže zdať logické alebo primerané, je nutné pozrieť sa aj na druhú stranu mince. Ako to vnímajú starší súrodenci a aký to to na nich má vplyv?

Najmä ak máte doma staršie dieťa, ktoré je schopné sa ako tak postarať o svojich mladších súrodencov, jednoducho vám to príde ako najlepšie riešenie. Aj keď si možno len potrebujete na chvíľu niekam odbehnúť, neriešte “stráženie” detí ich vlastným súrodencom. Prezradíme vám, prečo by staršie deti skutočne nemali strážiť mladších súrodencov.

Nemusí to dopadnúť podľa vašich predstáv

Ak necháte strážiť mladšie deti ich starším súrodencom, v prvom rade nečakajte, že to dopadne podľa vašich predstáv. Od detí predsa nemôžete čakať takú úroveň zodpovednosti a spoľahlivosti ako od vás samých či od profesiónalnych opatrovateliek. A je jedno, či je je staršie dieťa už tínedžer alebo nie. Všetko sú to ešte deti. Pokiaľ však už nemáte inú možnosť a musíte zabezpečiť, aby vaše deti niekto postrážil, berte ohľad aj na vek staršieho dieťaťa. Naozaj nie je na mieste nechať deti strážiť celý deň, no v opodstatnených prípadoch si to na pár minút, maximálne hodín môžete dovoliť. Nemali by ste to však robiť príliš často.

Sú vystavení veľkej zodpovednosti

Zodpovednosť je pri strážení detí prvoradou vlastnosťou, no treba si uvedomiť, že deti ňou často ešte v útlom veku nedisponujú. To je prirodzené a správne. Je preto na vašom zvážení, či na nich chcete klásť prehnane vysoké nároky a zodpovednosť najmä preto, že “musia” strážiť svojich mladších súrodencov. Okrem iného, ak ich necháte strážiť súrodencov často, môže sa to pre nich stať záťažou a to všetko ešte zhorší. Nehovoriac o tom, že zodpovednoť u detí budete hľadať márne. Nerobte z nich preto vašich zástupcov.