Deväť mesiacov sa tešíte, chystáte na bábätko, prežívate rôzne emócie, pripravujete sa na materstvo. Ocitáte sa v „inom svete“ a meníte postupne svoje priority a rebríček hodnôt. Je to síce krásne obdobie, ale prináša so sebou veľa zmien a nie vždy len príjemných. V tomto období sa častejšie stretávate s únavou, problémami s trávením a viacerými inými ťažkosťami. Všetko sa však dá zvládnuť aj vďaka dobrým radám odborníčok.

Železné dámy so železným zdravím

Budúce mamičky často trápi únava, najmä na začiatku prvého a na konci tretieho trimestra. Únavu spôsobujú nielen hormonálne zmeny či záťaž na organizmus, ale aj deficit železa. „V tehotenstve je železo obzvlášť dôležité. Jeho nedostatok sa prejavuje najmä únavou, podráždenosťou, ospalosťou, bledosťou či celkovou slabosťou a môže prispieť k zvýšenej frekvencii potratov alebo predčasných pôrodov či k spomaleniu rastu plodu,“ vysvetľuje odborníčka pre pôrodnú asistenciu Elena Drapáčová a zároveň dodáva: „Aby bol prísun železa adekvátny, je vhodné konzumovať kvalitné hovädzie, bravčové a hydinové mäsko, strukoviny, celozrnné potraviny, orechy, zeleninu, ovocie, červenú repu. Absorpcii železa pomáha vitamín C a, naopak, jeho absorpciu spomaľuje tanín v čiernom čaji či kofeínové nápoje.“

Malé porcie zmiernia rannú nevoľnosť

Hormonálne zmeny v tehotenstve môžu byť príčinou nauzey a vracania, ktoré sa vyskytuje na začiatku tehotenstva a väčšinou sa stráca príchodom druhého trimestra. „Úplne sa toho asi nezbavíte, musíte to prežiť, ale môžete to zmierniť napríklad častejším prijímaním potravy v menších dávkach. Ráno, predtým ako vstanete z postele, si dajte suchár či sušienku,“ radí expertka. Ak je nevoľnosť silná a nadmerne vraciate, určite navštívte lekára. Neutíchajúce vracanie môže spôsobiť úbytok hmotnosti, dehydratáciu. Napínanie na vracanie „dráždi“ maternicu a môže byť príčinou vyvolania kontrakcií maternice – potratu či predčasného pôrodu.