Dnes azda už nikto neverí tomu, že by tehotná žena mala jesť za dvoch. Väčšina lekárov už tiež berie vážne príliš veľký nárast hmotnosti počas gravidity. Samozrejme, na tehotenstvo každé telo reaguje odlišne, a potom tu máme aj tehotenskú nevoľnosť, ktorá veci môže ešte viac zamotať. Jedno je isté: ak za deväť mesiacov zhltnete všetko, čo vidíte, len preto, lebo „to dieťa chce“, pahltnosť sa vám vypomstí. Pozor, v tomto období sa nesmiete pustiť ani do diéty, radšej by ste aj v stravovaní mali hľadať rovnováhu. Vyvážená strava, bohatá na živiny neprospeje len vám, ale aj vášmu bábätku.

Jedzte veľa vlákniny

Počas tehotenstva sa u väčšiny žien spomalí metabolizmus, telo sa zameriava na potreby plodu a začne vytvárať zásoby. Preto by ste mali konzumovať veľa vlákniny. Predídete tak tomu, aby sa vaše trávenie spomalilo a zrýchlite aj metabolizmus. Zele- nina a ovocie väčšinou sú bohaté na vlákniny. Jedzte čučoriedky, ananás, hrozno, slivky, grapefruit, zeler, brokolicu, karfiol, kapustu, reď kovku, cviklu, mrkvu a špargľu. Rovnako sú dôležité aj výrobky z celozrnnej múky. Mali by ste si zvyknúť na špaldovú a ražnú múku, a z príloh si vyberte pohánku, bulgur, proso alebo pšeno – sú vynikajúce pre vysoký obsah vlákniny. Z jedálneho lístka by ste nemali vynechať ani kašu z ovsených vločiek, lebo ovos je mimoriadne bohatý na vlákniny. A s telom urobí zázraky aj lyžica ľanových semiačok. Doprajte si ich každý deň!

Znížte prísun sacharidov

Sú dni, najmä ak čakáte bábätko, keď máte neodolateľnú chuť na sladké. Ak svoju túžbu vo väčšine prípadov uspokojíte čokoládou, zmrzlinou a rôznymi pekárenský- mi výrobkami, a to len preto, lebo ste tehotná, určite nebudete spokojná, keď sa postavíte na váhu. Výhovorka, že vaše dieťa túži po čokoláde, ubližuje aj jemu, lebo plod k svojmu správnemu vývinu potrebuje stravu bohatú na živi- ny. Z času na čas každý podľahne maškrtám. Tým nič nepokazíte, ale určite by sa to nemalo stať každý deň. Skúste znížiť príjem cukrov a nezabudnite, že aj sladké ovocné šťavy a jogurty sú plné cukru. Maškrty si radšej pripravte samy, mliečnu čokoládu nahraďte tmavou čokoládou a keď máte chuť na sladké, radšej siahnite po ovocí. A vedzte, že všetko je vo vašej hlave. Ak sa vám to podarí, a príjem cukrov výrazne znížite, ukáže sa to aj na hmotnosti, aj na pokožke.