Puto medzi matkou a novonarodeným dieťatkom vzniká akoby automaticky. Veď predsa dlhých 9 mesiacov bolo jej súčasťou. V prípade otecka je to však iné. Ten si ho musí nanovo vybudovať. Ako mu v jeho úsilí čo najlepšie pomôcť?

Nechajte ho kŕmiť

Tým, že otecko raz začas v noci vstane k hladnému bábätku, uľaví nielen vám, ale bude mať možnosť zažiť tie neopakovateľné chvíľky spojenia pri kŕmení. „Pri kŕmení z fľaštičky by sa mal otec snažiť držať dieťa v polohe, ktorá je podobná dojčeniu. Dieťa tak dobre uvidí aj do jeho tváre a očí,“ radí laktačná poradkyňa.

Nechajte ho hojdať a uspávať

Nie je nutné, aby tri hodinky pochodovala s dieťatkom v noci len mamička. Rovnakú službu môže zvládnuť otec a stať sa tak záchrancom noci. „S manželom sme sa tak dohovorili hneď na začiatku a je pravda, že do nočných sa mu veľmi nechcelo. Nakoniec som ho ale vždy načapala, ako drží dcéru v náručí a rozpráva jej také chlapské veci. A ona sa na neho kukala tými veľkými očami, smiala sa a užívala si to,“ rozpráva Jarmila.

Odborníčka zase dodáva, že by sa otec mal rozhodne stať súčasťou uspávacej rutiny. Môže napríklad kúpať alebo čítať rozprávku. Nikdy by sa nemal separovať v obývacej izbe a nechať to len na matke.