Požadujú od detí pevný režim a plnenie povinností

Možno vás to prekvapí, no úspech detí nezávisí len od vedomostí. Vedci sa o to viac zhodujú na tom, že aj “bežné” rodinné povinnosti učia deti disciplíne, dodržiavaniu stanoveného režimu, či plnenia zadaných úloh. Ako to spolu súvisí? "Keď po sebe deti napríklad nemusia umyť riad, automaticky to pre nich znamená, že to umyje niekto iný," hovorí Julie Lythcott-Haims, bývalá dekanka na Stanford University a autorka knihy Ako vychovať dospelého. "Takže sú zbavení nielen samotnej práce, ale tiež sa nenaučia, že k práci je potrebné sa stavať čelom a že každý člen domácnosti sa musí podieľať na jej zlepšovaní a prispievať k jej chodu," dodáva.

Okrem toho, ak od detí požadujete riadne plnenie aj domácich povinností, učíte ich nielen poslušnosti, ale aj empatii a samostatnosti. Deti, ktoré v domácnosti pomáhajú a majú stanovený pevný režim majú totiž oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že vyrastú v úspešných ľudí, ako tie, za ktoré všetko urobia rodičia. Sú totiž schopné pracovať samostatne a bez autoritatívneho dozoru. ”Tým, že majú povinnosti, učia sa, že aj  rutinné veci sú jednoducho nutnou súčasťou života," uzatvára Julie Lythcott-Haims.

Majú pre deti dostatok lásky a pochopenia

Štýly výchovy sú rôzne a len ťažko môže rodič radiť inému rodičovi vo výchove. Každé dieťa je iné a tým pádom si “vyžaduje” aj iný výchovný prístup či metódy. Aký štýl výchovy praktizujete vy? Ste skôr autoritatívny, liberálny alebo tolerantný rodič? Ako trávite čas s deťmi? Rozprávate sa spolu? Aký s nimi máte vzťah?

Tieto otázky nie sú zbytočné, práve naopak. Štúdia z roku 2014 vykonaná na 243 deťoch zistila, že deti, ktoré vyrastajú v harmonickej rodine, najmä v prvých rokoch života, majú tendenciu vytvárať zdravšie spoločenské aj partnerské vzťahy. A nielen to. Vytváranie zdravých vzťahov posúva deti bližšie k úspechu a zabezpečuje lepšie kariérne úspechy. Ukazuje sa tak, že investícia lásky, načúvania a porozumenia do vzťahu rodiča a dieťaťa je v ranom veku detí zásadná.

Potvrdzuje to aj profesor Robert Hughes, podľa ktorého sú na tom deti z nekonfliktných neúplných rodín lepšie ako tie, ktoré žijú v konfliktných úplných rodinách a jednoduchšie dosahujú úspechy. Naozaj to nie je nič zložité. Stačí ak dieťa vypočujete, porozprávate sa, či zahráte sa jednoduchú hru. Ak dieťa cíti podporu a lásku zo strany rodiny je veľmi pravdepodobné, že v živote si bude viac veriť, bude vedieť čeliť výzvam a len tak ľahko sa nevzdá.

Foto: Shutterstock