Kedy budete otcom? O týždeň, o mesiac, alebo ešte len plánujete akciu počatie? V každom prípade by ste už dnes mali mať jasno v tom, čo sa od vás v deň samotného pôrodu očakáva.

Viete, že najjednoduchším spôsobom, ako načerpať vedomosti o pôrode, je robiť sprievod svojej žene na tehotenské kurzy? Okrem toho je dobré načítať si nejakú literatúru a blogy tatkov na internete a ste de facto pripravený. Na to, čo vás čaká. Ale pozor, len teoreticky, praktická stránka veci je horšia.

Falošné kontrakcie

Kedy máte hľadať batožinu do pôrodnice a skutočne vyraziť smerom „Príjem“? Ženy totiž v neskoršej fáze tehotenstva vnímajú a cítia niečo ako kontrakcie, ale nie sú to skutočné pôrodné bolesti, sú to Braxton-Hicksove kontrakcie, ktoré pôrod a príchod bábätka na svet skutočne nesignalizujú. Začínajú pomaly, neintenzívne a po chvíli samy odznejú.

Na tieto signály, že sa niečo deje, teda pozerajte s dešpektom skúseného pôrodníka a pozornosť tomu, že sa niečo naozaj deje, venujte len v prípade, že: Došlo k prasknutiu plodového vaku a vaša partnerka vám oznámi, že jej odišla plodová voda. Len čo odíde plodová voda, je dobré nechať rodičku vyšetriť lekárom, môže dôjsť k prieniku infekcie do rodidiel. V žiadnom prípade nenúkajte, že jej napustíte vaňu! Práve tá by mohla byť po odchode plodovej vody pre partnerku a rodidlá zdrojom infekcie. 

Pravé kontrakcie 

Pokiaľ vaša partnerka stále cíti pretrvávajúcu bolesť, určite volajte do pôrodnice. Keď totiž jej nepríjemné pocity trvajú dlhšie než pol hodiny, určite nejde o falošné kontrakcie. Reálne kontrakcie pridávajú na frekvencii a intenzite.

Ak pretrvávajú len v presnom časovom intervale a nezosilňujú sa, nechajte radšej partnerku skontrolovať pôrodnou asistentkou. V pôrodnici asistentka zistí aj tzv. cervix skóre, teda či sa pôrodné cesty už otvárajú. Nebuďte prekvapený, ak vás s nálezom dva centimetre (u skúsenej rodičky) pošlú pôrodníci domov. Prvorodička už asi ostane pod dohľadom lekárov, hoci to znamená, že sa musíte obaja pripraviť na poriadne dlhú noc.