Mať šťastné a spokojné dieťa je snom každého jedného rodiča. Deťom sa snažíme dať všetko po každej stránke, všetko zariadiť a zabezpečiť. No čo je skutočne dôležité? A čo dieťa naozaj potrebuje preto, aby bolo šťastné a spokojné? V nasledujúcich riadkoch vám to prezradíme.

Pevné pravidlá

To, že deti potrebujú pravidlá, je každému rodičovi asi jasné. No napriek tomu, že  ich mnoho rodičov stanoví, len malá časť z nich ich aj dodrží. Deťom totiž zvykneme ustupovať a to vo všetkom. Nemalo by to však tak byť. Pokiaľ dieťaťu niečo zakážete,  mali by ste dodržať a nenechať sa obmäkčiť ich pohľadom, prosíkaním či nebodaj krikom. A to najmä v situáciách, kedy je nutné, aby dieťa nieslo následky za svoju neposlušnosť. Aj keď sa vám to teraz nezdá ako dostatočne “dobrá” výchova a vašim deťom už vôbec nie, verte, že ak deti naučíte dodržiavať pravidlá, veľmi tým pomôžete ich budúcnosti. TU si môžete prečítať, prečo by ste mali byť vo výchove dôslední.

Nezávislosť

Je úplne prirodzené, že čím je dieťa staršie, tým viac sa osamostatňuje. A na to by ste si mali zvyknúť predovšetkým vy, ako rodičia. Nemusíte donekonečna robiť všetko za dieťa či mu so všetkým pomáhať. Môžete tak uškodiť len dieťaťu. Čím skôr sa dieťa osamostatní, tým lepšie. Máme na mysli bežné úkony ako nappríklad kŕmenie, umývanie či dokonca spánok. Vo všeobecnosti ide o prirodzený proces, preto mu aj nechajte voľný priebeh.