Cumlík patrí k základnej výbave každého bábätka, predovšetkým novorodenca. V súčasnosti však na jeho "význam" existuje viacero názorov. A to hlavne preto, že postupom času sa sformovali rôzne mýty, ktoré nepravdivo poukazujú na jeho nežiadúce účinky. My prinášame najčastejšie z nich, ktorým by ste už nemali veriť.

Dieťa s cumlíkom sa nenaučí cicať

„Lož“. Práve naopak. Najmä v prvých dňoch keď sa bábätko učí sať môže byť cumlík nápomocný. Zvyknúť si naň môže pomôcť lepšie zvládnuť prisatie na prsník. Niektoré deti však prisatie zvládnu prakticky ihneď a cumlík ani nepotrebujú. Všetko je veľmi individuálne.

Cumlík je prekážkou dojčenia

„Lož“. Niektoré mamičky sú odporcami cumlíkov a to hlavne z dovôdu obáv odmietania dojčenia. Dokonca sa objavuje názor, že cumlík kazí techniku dojčenia, pretože dieťa si vďaka cumlíku zvykne na jednoduché sanie a odmieta sa potom naučiť sať z prsníka, pretože je to pre neho ťažšie. V každom prípade platí, že pokiaľ je po dojčení bábätko spokojné a nevyžaduje sanie, teda cumlanie naprázdno, nemal by mu byť cumlík vôbec ponúkaný.