To, aký vekový rozdiel bude medzi deťmi v prípade plánovaného rodičovstva na rodičoch, v inom prípade to zariadí príroda. Už sme vám priniesli článok, o možných výhodách a nevýhodách malého vekového rozdielu medzi deťmi, ale ako je to v opačnom prípade? Prečítajte si, aké (ne)výhody má, ak máte deti s veľkým vekovým rozdielom.

Na začiatok je nutné upresniť, čo vlastne znamená veľký vekový rozdiel. Odborníci uvádzajú, že ak je medzi deťmi rozdiel 5 a viac rokov, možno to považovať za veľký vekový rozdiel. Aké má teda pozitíva a negatíva?

Všetko pre vás bude “takmer” nové

Ak už doma máte 5 či viacročné dieťa, máte doma už takmer školáka. Preto pokiaľ by ste do rodiny privítali nového člena, všetko sa vám bude zdať “takmer” nové. Za tie 4 roky ste už možno zabudli na všetky bábätkovské potreby a z nich prameniace vaše povinnosti. Možno vás dojčenie, uspávanie alebo kŕmenie príde nové. To je v poriadku. Na jednej strane sa do toho kolobehu budete musieť dostať znova, no na strane druhej si všetko opäť a naplno užijete.

Staršie dieťa je už samostatné

Pri príchode nového súrodenca je to náročné najmä pre toho staršieho. Mnohokrát sa stáva, že prvorodené dieťa malého súrodenca nechce prijať, cíti sa nepovšimnuté či zmätené a smutné. No z hľadiska rodiča je mať deti s väčším vekovým rozdielom výhodou. Staršie dieťa je už na jednej strane samostatnejšie a v takom veku už vie príchod súrodenca prijať celkom dobre. Dokonca vám môže byť pri starostlivosti o bábätko nápomocné. Naopak, pri malom vekom rozdiele medzi deťmi sa “musíte” postarať o obe, pretože to staršie z nich ešte nie je samostatné.