Tehotenstvo je síce krásnym obdobím, no prináša aj mnoho nepríjemností. Hoci nie všetky sú vážne, niektoré si zaslúžia zvláštnu pozornosť. Dajte si pozor, pretože niektoré príznaky môžu byť nebezpečné a môžu ohroziť vás aj dieťatko. Ktoré by ste teda rozhodne nemali ignorovať?

Časté zvracanie

Nevoľnosť a zvracanie sú typickými príznaky najmä ranného tehotenstva tehotenstva a zvyčajne vymiznú v druhom trimestri. Nevoľnosti počas celej doby tehotenstva však už nie sú normálne. Ak vám zvracanie neumožňuje prijímať potravu, výrazne stratíte hmotnosť a nemôžete v sebe udržať ani len tekutiny, ihneď to oznámte svojmu lekárovi. Takáto situácia môže viesť až k dehydratácii, ktorá môže byť nebezpečná pre vás aj dieťa.

Opuchy

Opuchy nôh a rúk sú takisto veľmi častým sprievodným javom tehotenstva. Najčastejšie sú zapríčinené zadržiavaním vody v tele a zvyšujúcim sa objemom krvi, v dôsledku rastu plodu. Odporúčajú sa preto studené obklady na zmiernenie opuchu, ktoré by ich mali zmierniť. Ak však opuch zasiahne tvár, po odpočinku nezmizne, objaví sa náhle a je sprevádzaný vysokým krvným tlakom - môže to byť príznakom preeklampsie. Tento jav je veľmi nebezpečný a život ohrozujúci ako pre dieťa, tak aj pre matku. Niekedy môže byť sprevádzaný závratmi, bolesťami hlavy a rozmazaným videním. Preto nezabudnite. Ak sa počas tehotenstva objavia akékoľvek nezvyčajné a neprirodzené príznaky, nič nepodceňujte a neváhajte kontaktovať lekára!

Krvácanie

Jediným bežným krvácaním alebo vaginálnym špinením v tehotenstve je mierne krvácanie, ktoré sa môže objaviť na začiatku tehotenstva, po približne 2 týždňoch od oplodnenia. Ide o implantačné špinenie a ľahko sa zamieňa s menštruačným krvácaním. Nemusíte sa obávať.  V tomto štádiu ženy často ešte nevedia, že sú tehotné, a preto tento príznak poväčšine neriešia. Avšak iné krvácania v tehotenstve už môžu byť patologickým signálom.