Máte na rukách dieťa, ktoré plače, ako by ho na nože brali a ostáva len na vás, aby ste ho utíšili. Lenže ako? Existuje mnoho návodov, ako upokojiť plačúce dieťatko. Čo zaberá na záchvaty plaču?

Nájdite stály zvuk

Deti milujú napríklad zvuk vysávača, mixéra a podobne. Prečo to tak je, krútite asi neveriacky hlavou. Pediatri tvrdia, že je to predovšetkým preto, že z maternice vnímajú zvuky ako konštantné zhluky tónov bez toho, aby rozlišovali, že ide o kosačku na trávnik, vrčanie práčky, alebo hlasno pustenú hudbu. Takže vysávač je ideálnou pripomienkou čias, kedy bolo vášmu dieťaťu najlepšie, tak ako prechádzka pri ceste a prechádzajúce automobily.

Akokoľvek to znie paradoxne, niektoré dojčatá upokojíte práve prechádzkou okolo námestia, prípadne na okraji parku, kam doliehajú zvuky mesta. Rovnako dobre funguje zvuk pustenej práčky. Môžete ho v ležadle položiť pred ňu a bonusom vám môže byť i to, že potomka zaujme a pravdepodobne upokojí rotujúci bubon práčky, v ktorom sa prehadzujú kúsky bielizne.

Pohojdávajte

Vymyslite si spôsob pohybu, ktorý bude vaše zlatíčko upokojovať. Speváčka Lucie Vondráčková spomínala, ako svojho syna Matyáška nosila po schodoch hore a dolu a že to mierne pohojdávanie ho vždy upokojilo. Keď vaše dieťa plače, môžete skúsiť jej tip, možno budete mať šťastie a vášmu dojčaťu bude k šťastiu stačiť automaticky nastavené pohojdávanie polohovacích ležadiel, ktoré zoženiete v obchodoch s detskými potrebami. Tak isto sa malým deťom páči hojdanie v hojdacích kreslách.

Niektorým deťom sa môže páčiť i jazda v aute, takže pre pokoj v rodine budete jazdiť po meste, aby sa vaša ratolesť mohla pohodlne vyspať. Iné deti do spánku dovedie drnčanie v obľúbenom kočíku. Niektoré mamičky sa sa zverili s tým, že jej dojča zaspalo iba vtedy, pokiaľ v kuchyni syčal tlakový hrniec. Takže dennodenne varila a varila, len aby historická kuchynská pomôcka mohla vydávať tie správne, upokojujúce zvuky.

Teplý kúpeľ

Bábätko, ktoré dlho plače, už funguje de facto na zotrvačník. Staršie knihy o materstve tvrdia, že deti, ktoré začínajú byť z akéhokoľvek dôvodu hysterické, teda kričiace bez akéhokoľvek zjavného dôvodu, sa môžu upokojiť studenou sprchou – čo v dnešnej dobe zaváňa trochu týraním.

Radšej svojho mrzutého potomka, ktorý plače bez zjavnej príčiny, príjemne rozmaznajte teplým kúpeľom, v ktorom sa bude cítiť rovnako bezpečne ako v brušku. Majte však na pamäti, že deti sa delia na plaváčikov a na tie, ktoré vodu vyslovene neznášajú. Pokiaľ teda budete chcieť dieťa kúpať, vopred si uvedomte, či má vodu rado alebo nie, prípadne zvoľte iný postup.