A je tu finále! 9. mesiac znamená koniec tehotenstva a aj obdobie, v ktorom môžete očakávať pôrod. No okrem neho sa vám môžu prihodiť aj iné, niektoré viac či menej nečakané veci, o ktorých je dobré vedieť. Čo vás teda čaká v poslednom mesiaci tehotenstva?

Objaví sa kolostrum

V posledných týždňoch tehotenstva začne z prsníkov vytekať mledzivo zvané kolostrum. Neľakajte sa, je to normálne. Mledzivo je totižto úplne to prvé materské mliečko a obsahuje množstvo živín. Objaviť sa môže však už skôr, no netreba sa obávať. Ak vám mledzivo vyteká, zaobstaraje si vložky do podprsenky alebo v núdzovom prípade použite vatový tampón, ktorý zabráni presakovaniu.  

Falošné kontrakcie

Keďže v 9. mesiaci už prirodzene očakávate pôrod, je jasné, že si všimnete akékoľvek kontrakcie. Tie však nemusia byť vždy tie pravé, ale aj falošné, ktorým hovoríme aj “poslíčkovia”. Hoci nie sú také silné ako skutočné kontrakcie, dajú vám zabrať. Rozoznať ich môžtete aj podľa pravidelnosti, ak sú nepravidelné zvyčajne ide o falošné kontrakcie. O tom, ako to lepšie rozoznať sa dočítate aj TU. No ak však vaše kontrakcie sprevádzajú obrovské bolesti vychádzajúce z dolnej časti chrbta smerom k panve alebo cítite vaginálne sťahy, okamžite kontaktujte svojho lekára.