Je vaše dieťa už dosť "veľké" na to, aby ste ho mohli odstaviť od dojčenia? Rozmýšľate aký je ten najlepší a najefektívnejší trik, s ktorým sa vám to už (konečne) podarí? Prinášame vám užitočné rady, s ktorými odstavenie vášho drobca hravo zvládnete. Vyskúšate?

Spíšte si pre a proti

Pokiaľ váhate, či prestať dojčiť, spíšte si svoje dôvody na papier a pripojte všetky plusy a mínusy, ktoré vám táto zmena prinesie. Výhody vám budú jasné, do nevýhod nezabudnite zahrnúť vyššie finančné náklady, nutnosť kúpiť a vhodne sa starať o výbavičku na kŕmenie, oveľa väčšiu časovú i organizačnú náročnosť.

Premyslite techniku kŕmenia

Najšetrnejším spôsobom ukončenia dojčenia je pre dieťa i vaše prsníky ten pozvoľný, teda rozložený do niekoľkých týždňov, kedy postupne nahradzujete jednotlivé dojčenia kŕmením z fľaštičky. Ideálne je ešte pred prechodom na UM zvykať dieťa na fľaštičku s vaším mliekom, ľahšie tak prijme novú techniku kŕmenia.

Prvé nahradzovanie

Pokiaľ končíte s dojčením ešte pred zavádzaním príkrmov (4. alebo 6. mesiac), začnite mliečnou dávkou nahradzovať najprv jedno z denných dojčení a to „najdôležitejšie“, večerné pred spaním, si nechajte až na koniec. Bábätko bude potrebovať viac vášho fyzického kontaktu a maznania, doprajte mu ich, všetko pôjde ľahšie.