Šablóna dokonalého rodiča neexistuje, no aj napriek tomu sa ním každý snaží byť. Ak sa o to pokúšate aj vy, skoncujte s tým. Deti totiž nepotrebujú dokonalých rodičov. Potrebujú takých, ktorí sú pre nich dobrým vzorom, podprorujú ich, no zároveň vedia stanoviť hranice. Čo robiť, aby ste sa takýmto rodičom stali aj vy? Prezradíme vám 5 tajomstiev.

Kontrolujte svoje emócie

Asi to neprekvapí, no emócie ako také vo veľkej miere ovplyvňujú vaše správanie - aj to k deťom. Keď ste napríklad nahnevaní, máte kopu povinností v práci, ste v strese a zhone, len ťažko sa môžete a viete k deťom správať milo a pokojne. Jednoducho to nejde a preto sa môže stať, že na nich kričíte aj bez ich vlastného pričinenia. Mali by ste sa preto naučiť kontrolovať svoje vlastné emócie, skôr, ako si negatívnu energiu odnesú vaše deti. Za prvé si to naozaj nezaslúžia a za druhé, tým v ich očiach svoj obraz rodičia nevylepšujete, práve naopak. Skúste sa preto v kritických situáciách, najskôr upokojiť, predýchať to a až následne hovoriť k deťom. Ak budete mať kontrolu nad svojimi emóciami vyhnete sa nálepke “večne nervózneho a kričiaceho” rodiča.

Milujte deti také, aké sú

Je jasné, že pre každého rodiča je jeho dieťa tým najkrajším a najšikovnejším stvorením na svete, avšak nanešťastie často len do chvíle, kým nezistíte, že kamarátkino dieťa v rovnakom veku už to a hento dokáže, kým to vaše (zatiaľ) nie. Pravdepodobne si kvôli tomu svojho potomka už nebudete idealizovať, čo je však chybou. Keď chcete byť pre svoje dieťa tým najlepším rodičom, nemali by ste ho porovnávať s jeho rovesníkmi - a to ani podvedome a už vôbec nie pre dieťaťom. Kľúčom k šťastnému rodičovstvu, v ktorom je šťastný rodič aj dieťa - je milovať dieťa také, aké je - aj keď toto možno ešte nedokáže a ani sa mu v úplne všetkom nedarí. Podporujte ho, chváľte ho, prijímajte také aké je - a hlavne, dajte mu najavo, že ho milujete.

Všímajte si potreby dieťaťa

Každé dieťa má svoje potreby, ktoré sú často veľmi individuálne a to je v poriadku. Je však dôležité vedieť na tieto potreby dieťaťa reagovať správne. Jednoducho, mali by ste vedieť vycítiť, prečo sa vaše dieťa správa nevhodne a pred trestaním najskôr zistiť, čo za tým môže byť. Prvoplánové tresty síce môžu pomôcť, no z dlhodobého hľadiska sa vám to môže vypomstiť. Ak chcete byť pre svoje deti naozaj lepšími rodičmi, skúmajte potreby svojho dieťaťa a nezabúdajte na rozhovory, ktoré môžu odhaliť mnoho.