Pri narodení bábätka do rodiny si každý dobre uvedomuje, že okrem neskutočnej radosti sa treba pripraviť na množstvo výdavkov, ktoré so sebou prináša. Ako to však zvládnuť tak, aby vás tieto výdavky nezruinovali? Máme pre vás 5 užitočných tipov.

Neunáhlite sa s nakupovaním 

Hoci je pochopiteľné, že každý pár má po zistení tak významnej správy tendenciu začať zariaďovať, nakupovať a chystať veci pre nového člena rodiny, netreba sa príliš unáhliť. Najskôr by ste mali dať priestor sebe aj partnerovi, aby ste si na novovzniknutú situáciu zvykli. Odborníci sa totiž zhodujú, že psychická pripravenosť hrá kľúčovú úlohu nielen počas celého tehotenstva, ale aj pri samotnom pôrode. Je vhodné spoločne komunikovať o veciach týkajúcich sa nielen starostlivosti o dieťa, ale aj novej úlohy rodiča. Nakoniec zistíte, že nie všetko je nutné kupovať, niečo stačí požičať alebo nekupovať vôbec.

Zvoľte praktický kočík

Jednou zo základných a zásadných položiek vo výbave dieťaťa je nepochybne detský kočík. V dnešnej dobe už existuje nespočetné množstvo typov, farebných kombinácií a materiálov. Kým sa však vrhnete do kúpy, mali by ste si premyslieť v akých podmienkach a ako budete kočík skutočne využívať. Ak neplánujete len jazdy po meste, rozhodne sa zamerajte aj na odpruženie predných a zadných kolies a jednoduchosť ich odnímateľnosti. Kočík by sa vám mal samozrejme páčiť, ale s príchodom dieťaťa, kedy budete šetriť každé euro, oceníte predovšetkým jeho praktickosť. S tým súvisí aj fakt, že praktické kočíky sú o niečo lacnejšie ako tie najmodernejšie. 

Nekupujte hračky

Keďže každý rodič chce pre svoje dieťa prirodzene to najlepšie, má tendenciu vopred kupovať množstvo hračiek, ktoré dieťatku môžu pomôcť v rozvoji. S ich prehnaným nakupovaním však radšej počkajte. V prvom rade, dieťa ich v prvých mesiacoch príliš nevníma a v druhom rade môžete počítať aj s tým, že s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete veľa hračiek od blízkych alebo priateľov. Ak však už svojmu drobcovi túžite nejakú tú hračku kúpiť, vo všeobecnosti sa zamerajte sa na nadčasové hračky z kvalitných materiálov, ktoré dieťaťu vydržia dlho. V tomto prípade totiž platí, že kvantita by nemala prevážiť nad kvalitou.