Ukážkovým rodičom sa snaží byť každý. V dôsledku tejto snahy však mnoho rodičov robí isté veci, ktoré si možno ani neuvedomujú, no deťom nimi škodia. O aké ide? Prečítajte si veciach, ktoré by ste pred svojimi deťmi rozhodne nemali robiť.

Neklamte

Počas života zaklame azda každý. A aj keď je známe, že rodičia “majú povolené” klamať o niečo viac ako deti, nemali by to aj využívať. Na jednej strane klamstvom sa pred svojimi deťmi stávate neúprimnými a na strane druhej im ešte aj dávate zlý príklad. Je totiž dosť pravdepodobné, že ak vás dieťa uvidí klamať, zopakuje to. Preto to nerobte. Namiesto toho sa snažte deťom porozumieť a na ich otázky odpovedať úprimne. Neodbíjajte ich “nevinným” klamstvom len preto, že na dlhé vysvetľovanie nemáte práve čas alebo je pravda pre deti príliš krutá. Snažte sa to vysvetliť čo najcitlivejšie, ale bez klamstva.

Nehádajte sa

Hádky nie sú v rodine ničím novým. Na deti môžu mať však veľmi negatívny vplyv. Preto aj keď máte nezhody, buď sa ich snažte riešiť v pokoji alebo mimo detí. Tie by nemali byť ich súčasťou, a to ani aktívnou a ani pasívnou. Nemali by vidieť, že ich rodičia sa hádajú a kričia po sebe, naopak, potrebujú vidieť, že ich rodičia sa majú radi. Nekradnite im preto harmonické detstvo, pretože to potrebujú.