Rodičovstvo je náročné. A to nie je len fráza, ale fakt. Byť rodičom je síce krásne, no nikto vám pred touto úlohou nedaruje tučnú príručku, ako vlastne na to. Aj preto častokrát nevieme odhadnúť hranicu, za ktorou už dieťaťu nepomáhame, ale naopak, kazíme ho. Čomu sa teda vyhnúť? Ak ste tieto veci doteraz robili aj vy, skoncujte s tým!

Hovorí sa, že mamička a všeobecne rodičia vedia, čo je pre ich dieťatko najlepšie. Myslíte si, že je to také jednoduché? No v skutočnosti nie je! Vedieť, čo je pre vaše dieťa správne a čo nie, čo mu škodí a naopak prospieva je náročné odhadnúť. Avšak každý rodič robí vo výchove chyby. Práve preto vám prinášame rady odborníčky, ktorá vám pomôže zorientovať sa v rodičovstve o niečo lepšie.

Dieťa berieme na ruky hneď ako zaplače

Máte vo zvyku svojho potomka brať na ruky zakaždým, keď len čo i len zamrnčí či zaplače? Hoci názory na to sa medz rodičmi značne líšia, odborníčka má na to jednoznačné vysvetlenie. “Nie je v poriadku nechať v prvých mesiacoch života bábätko plakať,“ hovorí pediatrička Mária Conwell. A dodáva: „Potrebuje pocit bezpečia, ktorým sa začína rozvíjať dôvera,“  Dieťa vás potrebuje najviac v prvých troch mesiacoch a preto je úplne v poriadku brať ho na ruky keď zaplače, a to vo dne aj v noci.

To by však nemalo platiť donekonečna. Po prekonaní kritických troch mesiacov ste už na seba jednoducho zvyknutí a preto začiatkom štvrtého mesiaca je vhodné počkať niekoľko minút, či sa dieťatko neupokojí samo, prípadne mu môžete zaspievať, môže to pomôcť. No čím je staršie, tým častejšie sa ho snažte upokojiť bez nosenia na rukách. Je to dôležité, pretože aj vďaka tomu si dieťa zhruba v deviatich mesiacoch naplno uvedomí, že plačom si nezíska vašu pozornosť a začne samo zisťovať, čo potrebuje. Ak plač sprevádza aj zaspávanie, pred nosením na rukách radšej uprednostnite tiché rozprávanie sa, hladkanie, či spomínané spievanie.

Cumlík na každý problém

Cumlík je dlhodobo diskutovanou témou. Jedni ho odmietajú, druhí nedajú dopustiť, zatiaľ čo pediatri ho považujú za problém, keďže dieťatko sa potom nevie dobre prisať na prsník. Ďalšími odporcami sú zubári, ktorí tvrdia, že dieťatku už odmala kriví zúbky. No na druhej strane sa ozývajú aj vedci, ktorí tvrdia, že cumlík môže byť účinným prostriedkom v prevencii SIDS, známeho ako syndróm náhleho úmrtia dojčiat.