Stravovanie detí nie je pre všetkých rodičov jednoduché, naopak, niekedy je to beh na dlhé trate. Dieťa jedlom pohŕda, nechutí mu, ba dokonca odmieta jesť. Čo za to môže? Nuž, možno to majú svedomí tieto vety, ktoré deti od jedenia odrádzajú. Ktoré to sú a ako sa im vyhnúť?

“Si prieberečivý/á

Tůto vetu by ste zo svojho slovníka mali pri stravovaní detí vyšktnúť takmer ihneď a pokiaľ máte doma ešte veľmi malé dieťa, tak okamžite. Deti naozaj nerozumejú tomu, čo to slovo znamená a preto nerátajte s tým, že ak to spomeniete, zrazu mu začne chutiť či začne jesť. Na druhej strane však dieťa tomuto pojmu môže rozumieť, no ani to vám nezaručí zázrak. Ba navyše, môže túto “vlastnosť” začať využívať v budúcnosti proti vám a naozaj zje len máločo. A to zrejme nechcete.

“Toto musíš zjesť, pretože je to zdravé”

Zdravá strava je u detí zrejme ešte väčším bojom ako klasické kŕmenie. A nie je to nič nové. No keď budete dieťaťu pripomínať, že toto “musí” zjesť, len preto, že je to zdravé, neverte tomu, že len “preto” ustúpi a dá tomu šancu. Jednoducho pred najmä menšími deťmi nemusíte jedlo zbytočne rozdeľovať na zdravé a nezdravé, aj tak tomu ešte nerozumejú. Skúšajte aj zdravé jedlá, ale napríklad hravou formou - vytvorte na tanieri smajlíka alebo sa zahrajte na farby. Akákoľvek hra dieťa zaujme a na to, čo vlastne je, až tak nebude myslieť.