Každý rodič, chce mať doma slušné a vychované dieťa. Čo je však prekvapivé, takémuto správaniu ich nemôžeme naučiť len príkazmi a vysvetľovaním, ale v prvom rade svojím správaním. Deti sú totiž zrkadlom svojich rodičov a preto je prirodzené, že sa správajú tak ako oni. Ktoré základné kroky je teda potrebné dodržať, aby ste zo svojho drobca nemali “nevychovanca”, ale slušné a empatické dieťa?

Nech si pýtajú povolenie

Pre nás dospelých je prirodzené pýtať si povolenie, takmer každý deň. Nech je to priestor na slovo alebo prednosť v jazde na križovatke. Je jasné, že deti takéto situácie neriešia, no napriek tomu, aby ste ich mali naučiť, aby sa zakaždým, ak niečo chcú, aj slušne opýtali. Je jedno či to bude hračka, ktorú si chce požičať od iného dieťaťa, alebo niečo čo požaduje od vás.

Ako to deti naučiť? V prvom rade treba začať od seba. Často krát sú totiž aj rodičia tými, ktorí svojim deťom niečo vezmú - a to bez povolenia. Je jasné, že ak vaše dieťa drží v rukách niečo nebezpečné, musíte mu to ihneď vziať a nie si pýtať povolenie.

V praxi si to môžete veľmi jednoducho vyskúšať. Skúste si poprosiť hračku, ktorú má v ruke vaše dieťa a keď vám ju dá, urobte to naopak. Vysvetlite mu, ako a prečo si má hračku poprosiť a až následne mu ju dajte. Takto to môžete robiť v podstate pri akejkoľvek veci či aktivite a zároveň svojho drobca učíte slušnosti.

Nech sú trpezlivé

Ak dieťaťu poviete, nech je trpezlivé, je stopercentná pravdepodobnosť, že nebude vedieť, čo od neho vlastne požadujete. Preto sa skúste prispôsobiť jeho jazyku. Ak chce niečo ihneď, ako napríklad rozbaliť si čokoládu, vziať hračku, či v sekunde sa dostať v ihriske na hojdačku, ktorá je obsadená iným dieťaťom - naučte ho počkať. Stačí ak mu jemne vysvetlíte, prečo by malo čakať, napríklad vetou “keď sa to dievčatko dohojdá, pôjdeš sa hojdať ty”. Takisto pomôže, ak ho počas toho ako čaká, zabavíte nejakou inou aktivitou, v prípade situácie na ihrisku trebárs inou hrou.

Pri deťoch v predškolskom a ranom školskom veku je dobré učiť ich trpezlivosti aj v úplne bežných situáciách. Pokiaľ od vás požadujú niečo ihneď, kričia či sa na vás “vešajú”, vysvetlite im, že je nutné, aby počkali - pretože vy napríklad telefonujete. Ak sa naučia trpezlivosti už v útlom veku, v živote to budú mať omnoho jednoduchšie.