Asi každá matka si z času na čas položí otázku, či je skutočne dobrou mamou. Hoci na to doposiaľ nie je univerzálny návod, existujú určité charakteristiky, podľa ktorých sa v očiach dieťa môžete stať skutočne skvelou mamou. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme niekoľko jednoduchých tipov, ako na to.

Buďte trpezlivá

Rodičovstvo je asi najväčším testom trpezlivosti a preto neexistuje lepšia možnosť, ako svoju trpezlivosť trénovať. Ako na to? Jednoducho sa snažte zachovať si chladnú hlavu v každej situácii. Ak dieťa rozhadzuje sušienky a rozlieva mlieko po novom koberci, nedajte prepuknúť agresii, radšej sa len zhlboka nadýchnite a autoritatívne (ale bez kriku) ho požiadajte prestať a upratať. Ak si postupom času osvojíte túto úžasnú vlastnosť, spraví to z veľkého učiteľa pre vás aj vaše dieťa. Trpezlivosť je totiž významnou výsadou dobrej matky.

Buďte oporou

Byť dobrou mamou znamená množstvo ústupkov, spomínanej trpezlivosti, ale aj nekonečnej lásky. Štúdia z Washingtonskej univerzity dokonca odhalila, že deti, ktoré matky podporujú v stresových situáciach vedia vo vyššom veku oveľa lepšie zvládať stres.  Buďte teda matkou, ktorá je pre svoje dieťa oporou v každej situácii. Aj keď dieťa neposlúchne, niečo vyvedie alebo povie niečo, čo vás zabolí, neuzatvorte pred ním svoje srdce. Staňte sa tým bezpečným prístavom, do ktorého sa môže vždy vrátiť. 

Majte porozumenie

Je prirodzené, že s pribudajúcim vekom majú rodičia a deti čoraz viac odlišné názory. Dôsledkom toho často bývajú nezhody, konflikty, ale aj ochladnutie vzťahu. Nech už je vaše dieťa akékoľvek, vždy pre neho majte porozumenie. Nevnucujte mu svoje predstavy o jeho živote, pretože tým dosiahnete presne opačný efekt. Robte pravý opak. Majte porozumenie pre každé jeho rozhodnutie. Hoci mu môžete poskytnúť svoju radu, nesnažte sa riadiť jeho život. Ak sa ho naučíte chápať stanete sa skvelou matkou, ktorej sa bude zverovať s akýmikoľvek témami od domácich úloh až po pubertálne problémy.