Dobré a hlavne poslušné deti by sme chceli mať všetci. Je však možné dieťa vychovať v slušného človeka aj keď vás ignoruje a neposlúcha? Ak neveríte, čítajte ďalej a inšpirujte sa radami, ktoré skutočne zmenia správanie vášho dieťaťa k lepšiemu! Ktoré to sú?

Zbavte sa negativity

Aj keď si to možno neuvedomujte, mnoho rodičov zvykne dávať deťom takmer neustále negatívne pokyny. Pokiaľ to robíte aj vy a deťom dávate len pokyny a príkazy typu “neplač!”, “nekrič!” alebo “nerob to!”, no to nie je najšťastnejšia voľba. Deti do určitého veku takýmto výrazom ešte úplne nerozumejú a hlavne nevedia, prečo by sa tak mali zachovať. Skúste sa preto s negativitou rozlúčiť aj vo výchove a prineste do nej naopak trochu dobra a láskavosti. Je totiž rozdiel povedať dieťaťu “prestaň už skákať po posteli!” ako “zídi z tej postele hneď dole, prosím”, nemyslíte?

Odstráňte rozpýlenie

Ak chcete, aby vás dieťa bralo vážne nemôžete dopustiť, aby niečo odviedlo jeho pozornosť. Práve naopak. Deti totiž často neposlúchajú len preto, že ich pozornosť zamestnáva niečo iné. Či už tablet, mobil, hračky alebo kamaráti, je dôležité rozptýlenie aspoň na chvíľku eliminovať. Ak teda nechcete prísť nielen o hlasivky, ale aj o nervy, skôr ako dieťaťu niečo prikážete, odstráňte všetko, čo ho rozptyľuje. Vypnite televízor, hru alebo čo je treba. Hoci sa spočiatku stretnete so striktnými námietkami v podobe kriku či plaču, takto skôr dosiahnete to, že vás dieťa bude aj reálne počúvať a poslúchne.

Vysvetľujte s trpezlivosťou

Najmä menšie deti majú problém pochopiť, prečo od nich niečo požadujete, alebo prečo im niečo prikazujete. Keďže tomu nevedia porozumieť, môže sa zdať, že neposlúchajú. No v podstate môže ísť len o to, že ani nerozumejú, čo od nich vlastne chcete. Snažte sa preto reagovať pokojne a premyslene a najskôr dieťaťu vysvetlite, prečo od neho niečo žiadate alebo mu niečo prikazujete. Uvidíte, že to pomôže nielen úspešnejšiemu plneniu príkazov, ale aj vášmu vzájomnému vzťahu.