Ak máte doma malého plienkača, prebaľujete ho asi 10-krát denne. To znamená 70 plienok týždenne a 280 plienok mesačne. To činí 3360 plienok počas prvého roku života. S tak veľkou investíciou do plienok, akej čelíte, je fajn, čo najskôr sa stať expertom na výber správnej veľkosti plienky. Ako na to?

Plienky nekupujte dopredu

Aj keď vám táto téma vrtá v hlave už posledných pár týždňov pred pôrodom, nie je najmúdrejšie zásobovať sa vo veľkom plienkami už pred narodením. Mohli by ste kúpiť príliš malé či veľké plienky pre vášho novorodenca. Zbytočne by ste tak prerobili. Všetko sa rozhodne, až budete vedieť váhu svojho novorodeniatka. V nemocnici by vám mali poskytnúť plienky na prvý deň, dva. Potom môžete svojho partnera vyslať na prvý a pravdepodobne aj posledný dobrodružný nákup.

Aký typ plienok?

Dôležité je, určiť si, aký typ plienok chcete používať. Väčšina látkových plienok má štandardnú veľkosť, čo eliminuje ďalšie prípadné ťažkosti pri rozhodovaní. Dnes však väčšina rodičov uprednostňuje jednorázové plienky. Tých nájdete na trhu mnoho. Tu už nastáva menší zmätok. Základné rozlíšenie jednorázových plienok do veľkostných kategórií je podľa hmotnosti dieťaťa. Preto vaším základom je poznať jeho hmotnosť.

Rozdelenie na veľkosti podľa hmotnosti:

Veľ. 0: do 2,5 kg
Veľ. 1: od 2,5 do 5 kg
Veľ. 2: od 3 do 6 kg
Veľ. 3: od 4 do 9 kg
Veľ. 4: od 7 do 14 kg
Veľ. 4+: od 9 do 16 kg
Veľ. 5: od 9 do 25 kg
Veľ. 6: nad 15 kg

Pozor na záludnosti

Pri výbere veľkosti by ste však mali byť pozorní. Veľkostné kategórie, na ktoré ste zvyknutí z jednej značky, sa môžu líšiť od veľkostných kategórií inej značky. Platí jednoduché pravidlo - pri zmene výrobcu si pozorne skontrolujte informačný leták predtým, než si plienky kúpite. Aby to bolo ešte o čosi zložitejšie, zapamätajte si, že aj veľkostné kategórie tej istej značky sa prekrývajú.

Vždy tú väčšiu

Predstavte si názornú situáciu. Vaše dieťa váži 5 kíl. Zvyčajne mu kupujete jednorázové plienky Pampers. Tie existujú vo veľkosti 1 pre novorodencov od 2 do 5 kíl alebo vo veľkosti 2 pre 3 až 6 kilové bábätka. V tomto prípade zvoľte radšej veľkosť 2. Z toho vyplýva rada - ak sa dieťatko nachádza medzi dvomi veľkosťami, zvoľte tú väčšiu. Radšej nech má v plienke trochu miesta naviac. Plienka predsa má byť dostatočne priestranná a pohodlná.