Deti a my - Claim
Roland Regely
9. august 2019
6 mýtov spojených s počatím: Veríte im aj vy?

Zmena životného štýlu, túžba po kariére, ale aj vysoká náročnosť na voľbu toho najlepšieho partnera (teda i darcu genetickej výbavy) spôsobuje, že stále viac ľudí ostáva single a potomka plánujú až neskôr. Pochopiteľne, tento trend má svoje pozitíva, ale aj tienisté stránky. Ľudia sú ekonomicky samostatní, s rozbehnutou kariérou, so životnými skúsenosťami, teoreticky teda často dobre pripravení na novú životnú rolu. Odvrátenou tvárou môžu byť ťažkosti so samotným počatím dieťaťa.

Dobre známe sú čísla, kedy až pätina párov má problémy s otehotnením či už zo strany ženy alebo muža. A čas uteká, predovšetkým budúcim mamičkám. Veľa Slovákov má podľa rôznych prieskumov skreslený názor na počatie. Majú totiž nereálnu dôveru v pokroky lekárstva, vybavenie kliník reprodukčnej medicíny a moderné medikamenty. Poznáte základné mýty a nepravdy o plodnosti, resp. neplodnosti žien? 

Neplodnosť nie je choroba

Omyl. Svetová zdravodnícka organizácia ju ako chorobu oficiálne uznala. Neplodnosť sa charakterizuje ako neschopnosť páru prirodzene počať dieťa po roku nechráneného pravidelného styku. V deväťdesiatich percentách má neplodnosť diagnostikovateľnú príčinu alebo dokonca kombináciu niekoľkých príčin. V SR je takto postihnutých asi 15 % dvojíc.

Neplodnosť je ženský problém

Omyl. Asi v 35 % prípadov je to ženský problém a v rovnakom počte tiež mužský. V 20 % prípadov ide o kombinovaný problém páru a v 10 % ostáva príčina neplodnosti neobjasnená. Dôležité je preto, aby od začiatku liečby podstupovali základné vyšetrenie obaja z páru. Najlepšie, keď začína muž, jeho vyšetrenie spermiogramu je totiž ľahšie než testy, ktoré sa robia u ženy.

Vek pri oplodnení zo skúmavky nehrá rolu

Omyl. Je to práve naopak. Tak ako je vek ženy určujúci pre schopnosť prirodzene počať vlastné dieťa, rovnako dôležitý je pre liečbu neplodnosti. Pri liečbe metódou IVF (in vitro fertilizácia) alebo oplodnenie v skúmavke, má 30-ročná žena dvojnásobnú šancu otehotnieť než štyridsaťročná.

Vajíčka sa spotrebúvajú (ženy sa rodia s obmedzeným a definitívnym počtom) a každý rok starnú. Potom neplnia funkciu ani pri spontánnom počatí, ani pri asistovanej reprodukcii.

Liečba bude zdĺhavá a bolestivá

Áno aj nie. Mnoho dvojíc sa desí nekonečných vyšetrení, hodín strávených čakaním u lekára, bolesti i toho, že budú musieť okamžite podstúpiť kompletný IVF. Omyl. Viac než 40 % párov dokážu lekári pomôcť jednoduchším spôsobom, než je mimotelové oplodnenie.

Niekedy stačí žene upraviť hormonálne pomery a k tomu stačí bežný jednorazový odber krvi. Táto liečba vykazuje úspechy, zaberá veľmi rýchlo a veľa pacientiek sa dočká vytúženého tehotenstva už počas jedného či zopár mesiacov. Rovnako tak metóda intrauterinnej inseminácie (IUI) je veľmi jednoduchá a celkom nebolestivá.

Každý muž predsa musí dokázať ženu oplodniť

Omyl. O ňom svedčia štatistiky s vysokým percentom párov, ktorým sa počatie nedarí. Na Slovensku sa liečba týka každého šiesteho až siedmeho páru. V priemere tri bábätká zo sto sa rodia vďaka metóde IVF, takmer v každej triede základnej školy teda nájdete takto počaté dieťa.

Preto je pocit izolovanosti, výnimočnosti vlastného trápenia skôr zdanie, len o ňom veľa ľudí vôbec nehovorí. Je dôležité sa so svojimi obavami zverovať, ventilovať ich. Pomôcť môžu webové stránky, chaty na tému neplodnosť, poradne, ktoré sa venujú práci s bezdetnými pármi. Hľadajte pomoc.

Psychológ pri individuálnych konzultáciách pomáha znášať akútny stres spojený s neúspechom, dlhým čakaním na otehotnenie, obavami pri liečbe a ďalších pokusoch o IVF. Informujte sa o možnostiach - veľa centier asistovanej reprodukcie ponúka zdarma služby psychológa, pretože psychická stránka hrá veľmi dôležitú rolu pri úspechu liečby.

Deti počaté zo skúmavky sú často choré

Omyl. Sú rovnaké ako deti počaté prirodzene a v ničom sa nelíšia (chorobnosť, náchylnosť k poruchám či chybám...). „Pôvod“ dieťaťa rozhodne nikto nepozná. Pravdou je, že tieto deti sa rodia častejšie predčasne, súvisí to však tiež so skutočnosťou, že medzi deťmi počatými po IVF je viac dvojčiat a tie sa všeobecne rodia častejšie pred riadnym termínom.

S ohľadom na „vznik“ gravidity sa ženy obvykle vedú ako rizikové tehotné, mávajú niekedy väčšie obavy o úspešné donosenie potomka, čo môže ovplyvňovať priebeh tehotenstva a predčasný pôrod. Pravda, rozhodne to nie je pravidlo a žiadne zo „skúmavkových detí“ nemá na čele napísané, ako bolo počaté. Dôležité je len to, že máte vlastného biologického potomka!