O oteckoch koluje mnoho mýtov. Čo za to môže? Odpoveď na túto otázku doposiaľ nie je jednoznačná, pretože každý sa na rolu otca zrejme pozerá inak. Ktoré mýty sú však najrozšírenejšie?

Boja sa pôrodu

Či by ste tomu verili, alebo nie, muži prežívajú tehotenstvo tiež. Je logické, že nie na vlastnej koži ako ženy, no takisto je to pre nich niečo nové. Otázka prítomnosti pri pôrode je však u každého budúceho otecka individuálna. No keď sa niektorý z  nich rozhodne nebyť pri pôrode, nevyplýva to z jeho strachu. Skôr pociťuje pocit bezmocnosti svojej partnerke pomôcť a všetci dobre vieme, že muži nemajú radi, ak nemajú veci pod kontrolou. Napriek tomu to niektorí prekonajú a sú partnerke pri pôrode oporou.

Nevedia sa o dieťa postarať

Ďalší mýtus hovorí o tom, že otcovia sa vraj nevedia postarať o dieťa tak dobre ako matky. Nuž, možno im to nejde hneď, ale inštinkty sú inštunkty a tie ich nesklamú. Stačí, ak to vyskúšate a dieťatko mu zveríte. Jednoducho buďte bez obáv a dôverujte jeho oteckovi aj bez naštudovanej lteratúry. Možno budete prekvapené, akú veľkú konkurenciu v tomto smere máte.

Deti len trestajú

Deti by mali rešpektovať oboch rodičov, no v prípade oteckov by to predsa len malo byť o niečo dôslednejšie. Pre deti sú otcovia stelesnením silného muža, ktorý v nich vzbudzuje rešpekt. Aj preto sa o oteckoch hovorí ako o tých, ktorí deti trestajú viac ako ich mamy. Dokonca, niektoré ženy oteckov používajú aj ako nástroje zastrašovania, čo tiež nie je vhodné. Zaiste, každý pozná výchovnú vetu „Veď počkaj, kým príde domov otec!“ 

No hoci sa hovorí, že oteckovia sú pre deti symbolom hnevu a trestov, v skutočnosti ich deti tak nevnímajú. Áno, rešpektujú ich, no ich rola sa pre ne nespája s trestaním, ale skôr zábavou a hrou. A takýto vzťah otecka s deťmi je priam ideálny.