Manuál dokonalého rodiča neexistuje, hoci sa ním každý snaží byť. Skutky sa však nie vždy stretnú s pochopením a stáva sa, že snaha o dokonalého rodiča sa vymkne spod kontroly. Potom sa stanú veci, ktoré výchove veľmi nepomáhajú. Ak sa nedejú pravidelne, je to v poriadku, no ak ich robíte často, naznačujú znaky zlého rodičovstva. Ktoré to sú?

Na rolu rodiča sa nikdy nedá stopercentne pripraviť. Hoci chce každý vo výchove deti postupovať správne a čo najlepšie, dodržiavať zásady zdravej výživy, pravidelný režim či zaužívané pravidlá, realita je v skutočnosti iná a stáva sa, že aj ten “najdokonalejší“ rodič sa občas dopustí výchovných prehreškov. Pri ktorých situáciách k tomu dochádza najčastejšie?

Stratíte trpezlivosť

Rodičia to nemajú vôbec jednoduché. Skĺbiť priveľa pracovných povinností, starostlivosť a zabezpečenie domácnosti s výchovou dieťaťa je často krát náročnou skúškou. Ak sa k tomu pridá ešte nedostatok spánku (čo nie je pri deťoch neobvyklé) a minimum času na oddych, podpíše sa to na strate trpezlivosti a väčšina z rodičov takmer doslova stratí nervy.  V takýchto situáciách mnoho rodičov občas povie alebo urobí niečo, čo neskôr oľutuje. Nemusíte si však kvôli tomu robiť výčitky. Občas sa to stane každému z nás a k rodičovstvu to istým spôsobom aj patrí.

Nedodržíte spánkový režim

Nastaviť a dodržiavať spánkový režim detí je dôležitým výchovným elementom. No uložiť deti do postele do stanoveného času môže byť občas poriadnou výzvou. A to najmä v prípadoch, ak sa vaše množstvo povinností bije s časom, deti sú plné energie alebo ešte jednoducho nechcú spať. Nech je to akokoľvek, nie je hanbou priznať si, že ten striktne nastavený spánkový režim sem-tam nedodržíte a že deti idú občas spať oveľa neskôr. Niekedy si to situácia jednoducho vyžaduje.

Deťom dovolíte všetko

Najdôležitejším pravidlom rodičovstva je dôslednosť. V tomto zmysle to znamená byť presvedčivým a sčasti autoritatívnym rodičom, ktorý určí deťom pevné a jasné hranice. Aj keď je to pre udržanie rodičovskej autority nesmierne dôležité, raz za čas sa stane, že pevné hranice „otvoríte“  a dieťaťu dovolíte všetko. Dochádza k tomu najmä ak dieťa prežíva neúspech alebo ochorie, a vy by ste v tej chvíli dali všetko za to, aby bolo znova usmiate a šťastné. Verte, že občas dieťaťu dovoliť všetko nie je chybou, je to len dôkazom toho, že ho máte nadovšetko radi.