Mamičky sú v živote detí nenahraditeľnými osobami. Potrebujú ich mať vedľa seba od narodenia, no aj po celý život. Vedeli ste však, v ktorých situáciách je to viac ako len dôležité?

Mama je len jedna. A hoci to možno znie ako fráza, ukrýva veľký kus pravdy. Mama je pre dieťa prvá a jediná osoba, ktorá s ním je od počiatku a ktorú ako jedinú vníma prvé dni svojho života. Dokonca je od nej závislé, ako fyzicky, tak aj duševne. Maminky sú totiž prirodzenou a potrebnou súčasťou života detí a potrebujú ich mať stále pri sebe. Vybrali sme tie najdôležitejšie situácie, v ktorých potrebuje mať každé dieťa (či už malé alebo veľké) pri sebe svoju mamu. Nezabúdajte na to. Kedy teda potrebuje vašu prítomnosť, aj keď to nepovie?

Keď plače

Začína sa to novorodeniatkom, pokračuje dojčaťom a batoľaťom až po školáka, tínedžera a dospeláka. Je jedno, v ktorom vývojovom štádiu je vaše dieťa, verte, že vždy keď plače, potrebuje svoju mamu. Hoci si možno myslíte, že vás pri plači potrebuje len keď je malé, veď predsa vy ste tá, ktorá mu zabezpečí všetky potreby. To je síce pravda, no nemali by ste zabúdať na to, že dieťa z toho “nevyrastie”. Jednoducho, aj v staršom veku pri žiali a plači potrebuje pri sebe cítiť osobu, ktorá ho ako jediná vie utíšiť - odmalička až doteraz. Pri akomkoľvek bolestivom okamihu dieťaťa by ste preto mali byť pri ňom.

Keď zaspáva

Prítomnosť mamy pri zaspávaní je znova typická skôr pre bábätká či batoľatá, ale aj pre väčších školákov. To má svoje opodstatnenie. Dieťa totiž v matke cíti bezpečie a pokoj a to mu pomáha zaspať.  Hoci sa so zvyšujúcim vekom sa stráca prítomnosť mamy pri uspávaní dieťaťa, nezabúdajte, že dieťa pocit bezpečia potrebuje cítiť stále, aj keď je už “veľké”. V takom prípade to môžete nahradiť aj bozkom na dobrú noc, ktorý mu tento pocit dodá.