Zdravé sebavedomie je k životu nevyhnutné a to nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Len zo sebavedomých detí totiž vyrastú sebavedomí ľudia. Ako teda svojmu dieťaťu môžete vy ako rodičia pomôcť zvýšiť jeho sebavedomie?

Chváľte ho

To, že by ste svoje dieťa mali často chváliť znie síce jednoducho, no nanešťastie, vo väčšine rodín to nie je samozrejmosťou, len frázou. A pritom to vôbec nie je zložité. Dieťa by ste mali chváliť často a vždy, ak sa mu niečo podarí. Je jedno či vám nakreslí obrázok, poskladá pyramídu z lega, alebo dokonca vyhrá nejakú súťaž. Chváľte ho aj pri malých úspechoch, to sa cení viac. Ak totiž svoje dieťa chválite, dávate mu tým najavo, že v neho veríte a to je pri budovaní zdravého detského sebavedomie to najdôležitejšie.

Nechajte ho robiť vlastné rozhodnutia

Pre mnoho rodičov tak ťažká úloha. Dôvod? Ako rodičia zodpovední za svoje deti, sme akosi zvyknutí za deti odmala rozhodovať a preto sa na ich názory ani nespýtame. To je však chybou a to najmä vo veku, keď by sme už dieťaťu mali dať priestor na to, aby sa rozhodlo. Treba začať s malými rozhodnutiami a to už od predškolského veku a to trebárs aj v tom, akej farby tričko si oblečie do škôlky alebo na aký krúžok sa už v škole prihlási. Nechajte ho vybrať si a rozhodnúť sa. Bude sa cítiť samostatne a aj to mu pomôže vybudovať si zdravé sebavedomie.

Naučte ho prehrávať

Život prináša nielen výhry, ale aj prehry a to by ste mali naučiť aj svoje deti. A čím skôr, tým lepšie. A aj keď je vaše dieťa je nesmierne šikovné, nie vždy sa mu musí všetko podariť. A to je úplne v poriadku. Dieťa by malo vedieť aj prehrávať a prijímať svoje zlyhanie. Aj keď z toho bude smutné, vysvetlite mu, že nie vždy je možné dosiahnuť alebo zvládnuť všetko. Naopak, skúste mu poradiť, čo môže spraviť preto, aby to už nabudúce zvládlo - a hlavne, aby sa po neúspechu nevzdávalo.