Od jari do jesene máte o zábavu postarané, ste jednoducho vonku. Čo však robiť za dlhých zimných večerov, respektíve odpoludní? Máme pre vás zopár tipov.

Modelujte

Na rozdiel od vodových farieb a vlastne tiež pasteliek (to večné strúhanie!) má plastelína výhodu, že je bez údržby, nevyžaduje vašu asistenciu a „pracovnú plochu“ máte rozloženú i spratanú za minútu. Môže to byť aj obyčajná doska na cesto, jednako len praktické plastové podložky i veľkorysých formátov stoja pár centov.

Najšikovnejšie sú plastelíny v škatuľkách s viečkom, pretože vydržia dlho a nevysychajú, hoci triedenie na jednotlivé farby sa stane utópiou asi už po prvom použití.

Tvorte

Zvieratká z gaštanov, nábytok lepený zo škatuliek od zápaliek. Tiež na to doteraz s nostalgiou spomínate? Tak to isté doprajte aj svojim ratolestiam, aspoň občas. Uvidíte, že sa pri manuálnej činnosti až prekvapivo uvoľníte.

Hračkárstvo a výtvarné potreby pretekajú najrôznejšími „tvorivými setmi“, nenápadne o ne teda požiadajte kamarátky a babičky, až dôjde na vianočné darčeky; na rozdiel od pätnástej bábiky a tridsiateho autíčka ich dieťa po piatich minútach nadšenia neodhodí na kopu k ostatným. A samozrejme, doba legová je doba legová! Napokon, pre mnohých rodičov je nákup lega „pre deti“ zámienkou k tomu, aby sa chvíľu tiež legitímne hrali.

Varte a pečte

Spolu! Minimálne uvariť aj tak musíte, tak spojte príjemné s užitočným. U batoliat býva prvou fázou fascinácia všetkým kuchynským náčiním a heslo znie: čím hlasnejšie, tým lepšie. Takže pokrievky v úlohe činelov a spol.

Nasleduje túžba po všetkom, čo jete vy sami („ja tiež!/ja chcem!“), a všetko triumfálne završuje fáza č. 3, ktorá nastáva úderom obdobia „ja sám“, a síce fascinácia čímkoľvek, čo v kuchyni robíte. Skúste metódu „teraz musím variť, pustím ti zatiaľ rozprávku“ uplatňovať len v akútnej nervovej núdzi, a keď sa to aspoň trochu dá, zapojiť juniora do akcie.