Múdre a šikovné deti by sme chceli mať všetci. Hoci nie každému dieťatku bola nadelená rovnaká inteligencia, dá sa všelijakými spôsobmi ovplyvniť. A nielen to. Vedeli ste, že aj úplne prirodzenými vecami môžete inteligenciu dieťatka zvýšiť už v batoľacom veku? Vyskúšajte naše tipy, ktorými môžete svojmu potomkovi pomôcť sa už odmala všetranne rozvíjať.

Každé dieťatko je iné. Niektoré je šikovnejšie v rozvoji reči, iné v motorike či návykoch. Nech je to akokoľvek je potrebné si uvedomiť, že každé a aj vaše dieťa je jedinečné a netreba sa trápiť, ak náhodou ešte to a hento “nevie” presne vo veku, v ktorom by to už podľa tabuliek malo vedieť. Je to v poriadku. Cieľom každého rodiča by totiž nemalo byť vychovávať dieťa podľa tabuliek, ale naopak dať mu voľný priestor pre rozvoj. Aj tomu však ako rodič môžete pomôcť. Ako? Prezradíme vám zopár dobrých tipov, ktoré zvýšia inteligenciu vášho batoľaťa.

Veľa rozprávajte

Vedeli ste, že deti vo veku medzi 18 a 24 mesiacov sa dokážu každý týždeň naučiť jedno nové slovo? Takýmto postupom tak okolo dvoch rokov tvorí slovná zásoba batoľaťa okolo 50 až 100 slov, tých však môže byť oveľa viac. Stačí, ak sa so svojím dieťatkom budete neustále rozprávať, komentovať všetko čo robíte a následne mu to vysvetľovať. Je dokonca dokázané, že čím viac slov vy ako rodič použijete, tým viac sa naučí aj váš drobec.

Ako teda rozvíjať myslenie, inteligenciu a rozvoj reči vášho dieťaťa? Prvým elementom, ktorý v tom môže pomôcť je spomínaný rozhovor, pri ktorom dieťa vníma slová omnoho viac, ako trebárs z televízie. Tá v tomto prípade nie je vôbec vhodným pomocníkom. Naopak, pomôcť môžu knihy, preto skúste svojmu drobcovi čítať aspoň raz denne. Uvidíte, ako sa za pár mesiacov rozhovorí.

Ukazujte prstom

Deti už vo veku deväť mesiacov začínajú uprene sledovať váš prst. Dôvodom je zvedavosť, ale aj pochopenie a porozumenie veciam, na ktoré ukazujete. Batoľatá sa zvyknú na všetko, na čo ukážete pýtať a je dôležité im to čo najjednoduchšie vysvetliť. Aj keď sa to po dlhšom čase môže zdať otravné, nezanevrite na nekonečné vysvetľovanie, pretože je dôležitým míľnikom vo vývoji vašej ratolesti. Okrem toho je dokázané, že ak na predmet, ktorý pomenúvate ukazujete prstom, dieťa si nové slovo zapamätá rýchlejšie.