Občas deti nenútite dodržať hygienu

Naučiť dieťa zásady správnej hygieny netrvá práve najkratší  čas. No aj po takomto náročnom, ale dôležitom kroku sa z času na čas stane, že to akosi neriešite. A to najmä v prípadoch ak dieťa ráno nestíha do školy alebo večer zaspí priskoro. Ak ste v tomto smere liberálnym rodičom len občas je to v poriadku a rozhodne nie je dôvod na sebakritiku.

Porušíte pravidlá

Istotne si spomeniete na situáciu, keď ste svojmu dieťaťu niečo zakázali a takmer vzápätí svoj zákaz odvolali. Prečo? Primárnym dôvodom určite nebolo ničenie ťažko budovanej rodičovskej autority, ale jednoducho len čas a priestor na oddych. Ak ste teda svojmu dieťaťu dovolili pozerať televíziu  alebo hrať hry aj napriek nedávnemu zákazu, nie je to žiadne zlyhanie. Každý rodič má po celodennej práci predsa právo na oddych, ktorý je pri deťoch občas na míle vzdialený.

Zanedbáte stravu

Zdravá strava je základ. No aj napriek tomu, že sa snažíte svoje dieťa naučiť jesť čo najzdravšie, občas spravíte ústupok a dovolíte dieťaťu zjesť pizzu na večeru, čokoládu na raňajky alebo akúkoľvek sladkosť len tak. Aj keď sa to stane, netreba to zbytočne prežívať. No takéto nezdravé maškrty by ste dieťaťu mali dovoliť naozaj len príležitostne.

Foto: Shutterstock