Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, aj bežné veci, ktoré má mnoho z nás doma môžu byť pre deti nebezpečné. Odborníci upozorňujú, že ak máte doma niektoré z týchto vecí, mali by ste ich miesto v priestore s dieťaťom jasne prehodnotiť. Ktoré bežné veci teda pre deti predstavujú riziko?

Vankúše a prikrývky

My dospelí máme vankúše a prikrývky radi. Sú praktické, pohodlné a preto je pre nás ležanie na rovnom povrchu neprípustné. Nie je sa čo čudovať, ak ich má doma každý. No ak si myslíte, že podobne dobré ako pre vás sú aj pre deti, mýlite sa. Odborníci varujú, že dieťa by na vankúši nemalo spať až do batoľacieho obdobia, teda dovtedy, kým si nedokáže samo meniť polohu podľa potreby. Najmä novorodenci a dojčatá by mali spať na rovnom a pevnom povrchu bez vankúšov, akýkoľvek prikrývok. V spánku sa do nich môžu omylom zaboriť a z tejto polohy sa samy nevedia dostať, čím je znemožnené dýchanie a ohrozený život bábätka. Okrem iného, ak je vankúš či prikrývka naplnená perím, môže byť takáto bielizeň zdrojom silných alergénov. Vankúše prikrývky do postieľky môžete dať najskôr od 18. mesiaca.

Magnety

Farebné magnetické písmenká na chladničke či akékoľvek iné magnetické hračky priťahujú pozornosť detí, pretože pre ne je to niečo ako “mágia”. No na druhej strane môžu byť môžu byť tiež skutočne nebezpečné. V prípade neoblomnej zvedavosti a najmä bez dozoru môže dieťa malé magnety ľahko prehltnúť. V prípade požitia môžu spôsobiť život ohrozujúce poškodenie tráviaceho systému. Takže na toto pozor! Magnety z domácnosti buď úplne vyhoďte alebo ich odložte na miesto, kam sa dieťa nemôže dostať.

Hniezda a nárazníky do postieľok

Napriek tomu, že hniezda či nárazníky do postieľok sú skutočne populárne pomôcky s cieľom ochrániť deti pred úrazmi a modrinami, organizácie pre bezpečnosť detí odporúčajú nepoužívať ich. Hrozí im totiž totiž riziko zadusenia. Podobne ako vankúš alebo prikrývka, môžu obmedziť dýchanie dieťaťa a keďže sú zväčša vyrobené z hrubých a nepriedušných materiálov, môžu blokovať prúdenie vzduchu do postieľky a spôsobiť prehriatie dieťaťa.